Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

17 lutego 2017

Kolejny przypadek grypy u dzikich ptaków

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazuje informację Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o potwierdzeniu wystąpienia wirusa H5N8 u martwego łabędzia znalezionego na terenie jazu Janowice niedaleko miejscowości Jeszkowice w gminie Czernica.

Wirus H5N8 cechuje się dużą odpornością na działanie czynników środowiska, w związku z czym łatwo i szybko rozprzestrzenia się w otoczeniu. Dlatego należy w danej okolicy ograniczyć wszelki ruch, a zwłaszcza spacery ze zwierzętami, a także wstrzymać się od dokarmiania ptactwa dzikiego. Ponadto przypomina się o obowiązku bezwzględnego przestrzegania rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które między innymi nakazuje właścicielom drobiu i gołębi trzymanie ptaków w zamknięciu i rejestracji swoich hodowli u Powiatowego Lekarza Weterynarii właściwego dla miejsca przebywania ptaków. Dotyczy to także posiadaczy nawet jednej kury czy gołębia.

Przypadki znalezienia padłych ptaków (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów a także kaczek, łysek, siewek, perkozów, mew) należy zgłaszać do Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

Służby podkreślają, że wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla człowieka.

  • Ulotka informacyjna o wirusie ptasiej grypy - Ulotka informacyjna o wirusie ptasiej grypy
    Ulotka informacyjna o wirusie ptasiej grypy