Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

23 sierpnia 2017

Kampania społeczna „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018”

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przypomina i zachęca do udziału w zainaugurowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji kampanii społecznej „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018”.

Głosować można na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl do 10 września 2017 roku.

Do współpracy przy projekcie POLSKIEGO PASZPORTU 2018 MSWiA zaprosiło historyków, grafików i przedstawicieli służb, którzy na co dzień mają do czynienia z weryfikacją autentyczności dokumentów. Historycy zaproponowali blisko 100 motywów. Wybór był trudny, gdyż książeczka paszportowa posiada jedynie 19 stron do zaprojektowania.

Zespół ekspertów stworzył listę 26 motywów graficznych. Jest na niej 13 motywów, które zostaną umieszczone na stronach wizowych dokumentu paszportowego i 13 propozycji, na które można głosować. Wśród motywów do wyboru są m.in. gen. Józef Haller, prezydent Gabriel Narutowicz, Order Odrodzenia Polski czy Orzełek Legionowy.

POLSKI PASZPORT 2018 będzie nie tylko upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości, ale będzie też dokumentem zaawansowanym technologicznie i trudnym do podrobienia. MSWiA szacuje, że w przyszłym roku około 1,3 mln Polaków, którym kończy się ważność paszportu, otrzyma już nowy dokument.

Nie będzie obowiązku wymiany starych paszportów na nowe. Wszystkie paszporty w dotychczasowej formie graficznej pozostają ważne do wskazanego w dokumencie terminu.

W kampanii „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018” MSWiA współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

  • Kampania społeczna „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018” - Kampania społeczna „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018”
    Kampania społeczna „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018”