Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

24 listopada 2017

Elektryfikacja linii Węgliniec - Zgorzelec

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak uczestniczył w konferencji prasowej, podczas której PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na elektryfikację linii z Węglińca do Zgorzelca. W 2019 roku cała trasa E 30, od Zgorzelca do Przemyśla, będzie zelektryfikowana. To – szczególnie na Dolnym Śląsku, skrócenie czasu przejazdu oraz lepsze warunki dla przewozów pasażerskich i towarowych.

Wartość podpisanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowy na elektryfikację 27 km linii kolejowej Węgliniec-Zgorzelec to 33,1 mln złotych. Umowa będzie realizowana w formule „projektuj i buduj” i zakończy się na początku 2019 roku.

„Inwestycja PLK stworzy nowe możliwości dla przewozów regionalnych i dalekobieżnych. Usprawni ruch towarowy w województwie i w południowo-zachodniej części Polski. Projekt realnie wpłynie na lepsze warunki rozwoju mieszkańców i gospodarki  - powiedział Wojewoda.

Inwestycja PLK pozwoli na skrócenie czasu przejazdu, m.in. dzięki wyeliminowaniu w Węglińcu zmiany lokomotyw elektrycznych na spalinowe. Poprawi się przepustowość linii, co stworzy nowe możliwości dla przewozów regionalnych i dalekobieżnych. Elektryfikacja pozwoli także na usprawnienie ruchu towarowego w południowo- zachodniej części Polski. Przewozy towarowe staną się sprawniejsze i szybsze, tym samym bardziej konkurencyjne względem drogowych.

Oprócz umowy Węgliniec- Zgorzelec na budowę sieci trakcyjnej za 33,1 mln zł netto, w sierpniu i wrześniu 2017r. – PLK zawarła z PKP Energetyka S.A. umowy wartości 13,6 mln zł., na budowę dwóch podstacji trakcyjnych w Pieńsku i Zgorzelcu oraz modernizację podstacji z Zgorzelcu. Zapewni to odpowiednie zasilanie dla nowo- elektryfikowanego  odcinka Węgliniec- Zgorzelec. Projekt „Elektryfikacja linii kolejowych nr 247, 278 na odcinku Węgliniec- Zgorzelec” realizowany jest z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Wartość całego projektu to ok. 70 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 85%.

Coraz Lepsze podróże koleją na Dolnym Śląsku

Zelektryfikowana trasa Węgliniec- Zgorzelec to kolejne przedsięwzięcie z Krajowego Programu Kolejowego realizowane na Dolnym Śląsku. PLK podpisały w ostatnich miesiącach umowy na modernizację linii Legnica- Rudna Gwizdów (190 mln zł) i odcinka Zduny-Grabowno Wielkie (113 mln zł) oraz na przebudowę 2. Stacji Wałbrzych Szczawienko i Świebodzice i budowę zintegrowanego przystanku kolejowego Wałbrzych Śródmieście (78 mln zł).

Elektryfikacja odcinka Węgliniec- Zgorzelec oraz wcześniejsza modernizacja linii E 30 Opole- Wrocław- Węgliniec stworzą jeszcze lepsze możliwości dla transportu pasażerskiego i towarowego oraz poprawią jakość połączeń ze wschodu na zachód Polski.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do 2023r. poza odcinkiem Węgliniec- Zgorzelec elektryfikują m.in. trasy Ocice- Rzeszów, Lublin- Stalowa Wola Rozwadów, Ełk- Korsze czy Szczecin Główny- Granica Państwa (Tantow). Zaplanowane w Krajowym Programie Kolejowym elektryfikacje linii sprawią, że podróże koleją po Polsce będą jeszcze szybsze i wygodniejsze. Poprawi się komunikacja kolejowa w regionach i pomiędzy województwami.

  • Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wraz z przedstawicielami PKP - Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wraz z przedstawicielami PKP
    Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wraz z przedstawicielami PKP
  • Wojewoda Dolnoślaski Paweł Hreniak podczas konferencji prasowej - Wojewoda Dolnoślaski Paweł Hreniak podczas konferencji prasowej
    Wojewoda Dolnoślaski Paweł Hreniak podczas konferencji prasowej
  • Akt podpisania umowy na elektryfikację - Akt podpisania umowy na elektryfikację
    Akt podpisania umowy na elektryfikację