Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

16 maja 2018

100 drzew na 100-lecie Niepodległości

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak ogłosił podczas konferencji prasowej rozpoczęcie projektu Eko – historia – międzypokoleniowe sadzenie drzew. Wojewoda, wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu zapraszają do wspólnego sadzenia drzew: dębów, buków i lip. Konferencja odbyła się w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu.

Jesienią zostanie rozdanych 100 sadzonek drzew. Przedstawiciele samorządów wraz z nauczycielami,  stowarzyszeniami oraz lokalnymi aktywistami na rzecz rozwoju edukacyjnego regionu mogą zgłaszać się do aktywnego wspierania kampanii wskazując 3 miejsca nasadzeń drzew w poszczególnych powiatach np. przy szkołach lub innych placówkach edukacyjnych.

Obchodzone w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości jest doskonałą okazją do zazielenienia lokalnej przestrzeni i wydobycie z zapomnienia postaci historycznych, formacji wojskowych walczących o Niepodległość Polski.  Celem projektu jest wzmocnienie więzi międzypokoleniowych. Dlatego do lokalnego sadzenia drzew zapraszamy całe rodziny. Będzie to czas rozbudzenia zainteresowania najnowszą historią Polski najmłodszych pokoleń.

Przy drzewach umieszczone zostaną tabliczki z biogramami postaci historycznych lub formacji wojskowych zasłużonych dla odzyskania Niepodległości oraz z krótkim opisem gatunku drzewa. Setne drzewo posadzone będzie na terenie Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Uroczyste posadzenie drzewa i nadanie mu patrona przewidziane jest w październiku. Następnym etapem będzie stworzenie multimedialnej mapy edukacyjnej z tzw. ścieżką historyczną wszystkich posadzonych drzew z nadanymi patronami. Mapa udostępniona będzie na stronie WFOŚiGW we Wrocławiu.

Kampania jest organizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, pod patronatem: Programu Wieloletniego „Niepodległa”, Patronatem Honorowym Wojewody Dolnośląskiego. Partnerem kampanii są Lasy Państwowe.

Gościem honorowym oraz patronką akcji jest Pani Zofia Teliga-Mertens (ur. 1926 ) – Dama Orderu Orła Białego, polska agronom (ukończyła studiach rolnicze we Wrocławiu z tytułem doktora), działaczka społeczna i charytatywna, zaangażowana w repatriację polskich rodzin z Kazachstanu. Nazywana ikoną repatriacji. Co bardziej symboliczne, ojcem chrzestnym Pani Zofii i przyjacielem jej rodziny był Wincenty Witos, jeden z "Ojców Niepodległości". 

 • Organizatorzy i patroni akcji z panią Zofią Teligą-Mertens - Organizatorzy i patroni akcji z panią Zofią Teligą-Mertens
  Organizatorzy i patroni akcji z panią Zofią Teligą-Mertens
 • Organizatorzy i patroni akcji z panią Zofią Teligą-Mertens - Wystąpienie Wojewody Dolnośląskiego
  Wystąpienie Wojewody Dolnośląskiego
 • Wypowiedź Pani Zofii Teligi-Mertens - Wypowiedź Pani Zofii Teligi-Mertens
  Wypowiedź Pani Zofii Teligi-Mertens
 • Wojewoda rozmawia z dziennikarzami - Wojewoda rozmawia z dziennikarzami
  Wojewoda rozmawia z dziennikarzami
 • Zofia Teliga-Mertens - Dama Orderu Orła Białego - Zofia Teliga-Mertens - Dama Orderu Orła Białego
  Zofia Teliga-Mertens - Dama Orderu Orła Białego
 • Ogród Botaniczny we Wrocławiu - Ogród Botaniczny we Wrocławiu
  Ogród Botaniczny we Wrocławiu