Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

31 października 2018

Akcja „Znicz 2018”

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazuje informację Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu o Akcji „Znicz 2018”, która potrwa od 31 października do 4 listopada br. Obchody dni Wszystkich Świętych oraz Zaduszek to okres zwiększonego napływu osób na cmentarze. We Wrocławiu jest 7 dużych nekropolii i kilka mniejszych cmentarzy, na wszystkich służbę pełnić będą funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Jak co roku, na przełomie października i listopada, wrocławscy policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem osób odwiedzających nekropolie. Do zadań funkcjonariuszy należeć będzie nie tylko kierowanie ruchem w rejonie cmentarzy, ale też podejmowanie różnego rodzaju działań mających na celu utrzymanie płynności ruchu i ograniczenie negatywnych zachowań na drogach. Ważnym elementem akcji będzie także zapewnienie ładu i porządku publicznego na samych cmentarzach.

Zawsze pamiętajmy o tym, aby stosować się do sygnałów i znaków drogowych. Wiele osób chciałoby dojechać w rejon cmentarzy możliwie jak najbliżej, natomiast liczba miejsc parkingowych będzie ograniczona. Nie każdy więc znajdzie miejsce na swój samochód. Zamiast krążyć autem w pobliżu cmentarza w bezskutecznym poszukiwaniu miejsca, powodując tym samym zwiększony ruch, lepiej skorzystać z komunikacji zbiorowej lub taksówki. Dodatkowe tramwaje oraz autobusy będą wozić pasażerów w godzinach szczytu, nawet co kilka minut.

Będąc już na terenie cmentarza, zwróćmy uwagę na właściwe zabezpieczenie swojego mienia przed kradzieżą. Jak wiemy, zatłoczone miejsca, szybko zapadający zmrok - to wymarzone warunki dla kieszonkowców. Mając właśnie to na uwadze zabierajmy ze sobą tylko tyle gotówki i przedmioty, które będą nam w danej chwili niezbędne, a wszelkie torebki lub plecaki zawsze miejmy zamknięte. Nie należy też zostawiać w samochodach, a szczególnie na widoku, przedmiotów wartościowych.

Czasami kilka drobnych czynności może zwiększyć nasze bezpieczeństwo. W zatłoczonych miejscach trzymajmy torebkę lub plecak przed sobą, a portfele w wewnętrznej kieszeni odzieży. Jeśli natomiast siedzimy w autobusie, połóżmy bagaż na kolanach, będziemy go wtedy mieli cały czas na oku. Na cmentarzu, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów bez nadzoru. Odchodząc nawet na chwilę od grobu, aby na przykład zaczerpnąć wodę, nie zostawiajmy toreb na ławkach – złodziej tylko na to czeka. Podczas kupowania zniczy lub kwiatów, pilnujmy portfela. Po dokonaniu zakupu schowajmy go dobrze. Pomyślmy również o jakimkolwiek elemencie odblaskowym. Szczególnie zadbajmy w tym względzie o dzieci. Kolorowa zawieszka lub odblaskowy breloczek może sprawić, że kierujący zawczasu dostrzeże pieszego podczas wieczornej szarówki.

Każdy może mieć wpływ na własne bezpieczeństwo. Pomyślmy o tym, jeszcze zanim wyjdziemy z domu. Dni Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas refleksji i zadumy. Zróbmy wszystko, aby żadne przykre w skutkach zdarzenie nie zakłóciło tego czasu, który powinien być poświęcony na spotkania z najbliższymi.

Jadąc na cmentarz, w rejonie dworców, w środkach komunikacji i na terenach samych cmentarzy, spotkać będzie można wiele umundurowanych patroli Policji. Prosimy zawsze informować funkcjonariuszy o każdym przypadku naruszenia przepisów prawa lub o sytuacjach, w których ktoś potrzebuje pomocy. Szybko przekazana informacja pozwoli na podjęcie natychmiastowych i przede wszystkim skutecznych działań.

  • Akcja „Znicz 2018” fot.KMP Wrocław - Akcja „Znicz 2018” fot.KMP Wrocław
    Akcja „Znicz 2018” fot.KMP Wrocław