Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

09 stycznia 2019

Duże rodziny zyskają jeszcze więcej

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazuje informację Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na temat zmian w Karcie Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2019 r. upoważniająca do wielu zniżek karta przysługuje tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku.

Więcej osób uprawnionych do Karty Dużej Rodziny
 
1 stycznia 2019 r. wszedł w życie przepis dający możliwość przyznania KDR tym rodzicom, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku. W projekcie budżetu na 2019 na Kartę Dużej Rodziny przeznaczono 40,8 mln złotych – to ponad 12 mln złotych więcej niż w roku 2018.
 
Karta tradycyjna oraz mobilna Karta Dużej Rodziny
 
Dzisiaj z Karty Dużej Rodziny korzysta ponad 2 mln osób – to o ponad 140 proc. więcej niż przed trzema laty. Kartę tradycyjną posiada 2,1 mln osób, z czego 1,23 mln dzieci i 0,87 mln rodziców.  
 
Gdzie złożyć wniosek?
 
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub dużo sprawniej i szybciej za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl).
 
Szeroka oferta dla rodzin wielodzietnych
 
Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To zniżki np. na przejazdy kolejowe, niższe opłaty paszportowe, możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych, księgarni czy w końcu zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia.
 
Do programu Karty Dużej Rodziny może dołączyć każda firma i instytucja niezależnie od wielkości, sektora czy zasięgu działania. Wśród partnerów są zarówno ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. Partnerzy przystępują do programu dobrowolnie, a wielkość zniżek udzielana jest indywidualnie.
 
Poniżej publikujemy instrukcję dla rodziców oraz grafiki dotyczące programu.
 
Więcej szczegółowych informacji na temat Karty Dużej Rodziny na stronie Ministerstwa Rodziny.
 • Karta Dużej Rodziny - grafika - Karta Dużej Rodziny - grafika
  Karta Dużej Rodziny - grafika
 • Jak złożyć wniosek o KDR - grafika - Jak złożyć wniosek o KDR - grafika
  Jak złożyć wniosek o KDR - grafika
 • Gdzie znaleźć zniżki dla posiadaczy KDR - grafika - Gdzie znaleźć zniżki dla posiadaczy KDR - grafika
  Gdzie znaleźć zniżki dla posiadaczy KDR - grafika
 • Kto może otrzymać KDR - graifka - Kto może otrzymać KDR - graifka
  Kto może otrzymać KDR - graifka
 • Jakie korzyści daje KDR - grafika - Jakie korzyści daje KDR - grafika
  Jakie korzyści daje KDR - grafika
 • Korzyści mKDR - grafika - Korzyści mKDR - grafika
  Korzyści mKDR - grafika

Pliki do pobrania