Aktualnie znajdujesz się na:

Polityka społeczna

Zezwolenie na prowadzenie domu pomocy społecznej

DOLNOŚLĄSKI
URZĄD WOJEWÓDZKI
we WROCŁAWIU

KARTA USŁUGI Nr:
   ZP-KNPS.9423.2016
Zezwolenie na prowadzenie domu pomocy społecznej Data zatwierdzenia:
     18 października 2016 r.
Co chcę załatwić? Uzyskać zezwolenie na prowadzenie domu pomocy społecznej.
Kogo dotyczy? Jednostek samorządu terytorialnego, Kościoła Katolickiego, innych kościołów, związków wyznaniowych oraz organizacji społecznych, fundacji i stowarzyszeń, innych osób prawnych i osób fizycznych.
Co przygotować?

1) w przypadku ubiegania się o zezwolenie przez jednostkę samorządu terytorialnego:

  • wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie domu pomocy społecznej (zał. nr 1);
  • kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, na której usytuowany jest dom;
  • dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań określonych odrębnymi przepisami (inspekcja sanitarna, ochrona p/pożarowa, prawo budowlane);
  • regulamin organizacyjny domu pomocy społecznej lub jego projekt;

2) w przypadku pozostałych podmiotów ubiegających się o zezwolenie, oprócz ww. wymienionych dokumentów, dodatkowo:

  • dokumenty potwierdzające status prawny podmiotu, w przypadku gdy nie podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców lub zgłoszeniu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
  • informację o sposobie finansowania domu;
  • zaświadczenie, że osoba, która będzie kierowała domem jest zdolna ze względu na stan zdrowia do kierowania domem;
  • zaświadczenie albo oświadczenie (składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań) o niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego i składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
  • zaświadczenie lub oświadczenie (składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań) o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie osoby, która będzie kierowała domem.
Jakie dokumenty muszę wypełnić?

Wypełnij wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie domu pomocy społecznej (załącznik nr 1) do niniejszej karty.

Jak wypełnić dokumenty? Dokumenty wypełnij czytelnie, zgodnie z zawartymi objaśnieniami.
Ile muszę zapłacić? Za uzyskanie zezwolenia na prowadzenie domu pomocy społecznej nic nie zapłacisz.
Kiedy złożyć dokumenty? Dokumenty możesz złożyć w dowolnym czasie, w momencie spełnienia warunków określonych w art. 57 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016 r., poz. 930, ze zm.) oraz standardów określonych w art. 55 ust. 1 i 2 powołanej wyżej ustawy.
Gdzie załatwię sprawę?

Dokumenty możesz :

  • przesłać na adres:
  • Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej
    Dolnośląski Urząd Wojewódzki
    pl. Powstańców Warszawy 1, 50-153 Wrocław
  • złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta:
  • Pon., Wt., Czw., Pt. w godz. 8:00 - 16:00
  • Śr. w godz. 8:00 - 18:00

Dodatkowe informacje uzyskasz:

Pracownik Pokój Nr Telefon e.mail
Dorota Kamińska 0109 71 340-69-83 d.kaminska@duw.pl
Michalina Jarocka 0109 71 340-63-68 m.jarocka@duw.pl
Co zrobi Urząd?

Przeprowadzimy wizytację obiektu, w którym usytuowany jest dom pomocy społecznej, dokonamy oceny spełnienia standardów. Jeżeli podmiot występujący o zezwolenie spełnia określone prawem warunki oraz dom pomocy społecznej spełnia standardy, wydamy zezwolenie w trybie decyzji administracyjnej na prowadzenie DPS na czas nieokreślony i wpiszemy jednostkę do rejestru domów pomocy społecznej prowadzonego przez Wojewodę Dolnośląskiego.
W przypadku braków w dokumentacji poprosimy Cię o ich uzupełnienie.

Jaki jest czas reakcji?

Twoją sprawę załatwimy bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca. W przypadku, gdy sprawa wymaga postępowania wyjaśniającego, czas może wydłużyć się do dwóch miesięcy.

Jak się odwołać?

Od wydanej decyzji administracyjnej możesz odwołać się do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Odwołanie musisz wnieść za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Informacje dodatkowe

Wymogi jakie muszą być spełnione do uzyskanie zezwolenia na prowadzenie domu pomocy społecznej określone są w art. 57 ust. 3 pkt 1-3 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016 r., poz. 930, ze zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 roku w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 964).

Podstawa prawna
  • Art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 23);
  • Art. 57 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016 r., poz. 930, ze zm.).

 Karta ma charakter informacyjny i nie stanowi wykładni prawa

liczba wejść: 5973