Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

09 września 2006

W hołdzie ofiarom stalinizmu

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk uczestniczył w III Spotkaniu Religijno-Patriotycznym poświęconym pamięci więźniów okresu stalinowskiego w Ośrodku Pracy Więźniów „Jaroszów" w Rusku. W latach 1945-56 na katorżniczą pracę w tym obozie skazywano więźniów politycznych.

Na uroczystości obecni byli więźniowie polityczni, przedstawiciele władz samorządowych oraz przewodniczący Zarządu Głównego Ruchu Wolnych Demokratów Adam Pleśniar, Krzysztof Szwagrzyk z wrocławskiego oddziału IPN, poseł Ryszard Wawryniewicz, a także mieszkańcy Ruska i okolic.

Po mszy świętej uczestnicy spotkania przeszli na pobliski cmentarz. Tam wojewoda wziął udział we wspólnej modlitwie za więźniów i złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową pod krzyżem cmentarnym.

W imieniu więźniów politycznych głos zabrał Tadeusz Mróz - wrocławski prawnik, były więzień Jaroszowa, aresztowany w 1950 roku jako piętnastolatek, który podziękował wojewodzie za jego obecność na uroczystości. Dla niego jest to symbol przemian, jakie dokonały się w Polsce. Siedząc w więzieniu w Rusku nie przypuszczał, że nadejdą czasy, gdy przedstawiciel władz państwowych odda hołd więźniom politycznym.