Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

30 września 2006

750-lecie Lwowa

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk uczestniczył w uroczystych obchodach 750-lecia Lwowa na zaproszenie mera miasta Andrija Sadowego.

Podczas gali inaugurującej święto Lwowa w gmachu Narodowego Teatru Opery i Baletu głos zabrali: prezydent RP Lech Kaczyński, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko i prezydent Litwy Valdas Adamkus.

Prezydent RP w swym przemówieniu podkreślił polskość Lwowa. To miasto przez wieki było ważnym ośrodkiem kulturalnym Polski, stąd pochodziło wielu wybitnych twórców. Tutaj rodziły się różnego rodzaju ruchy społeczne, demokratyczne, polityczne. Tutaj przez pewien czas naszej historii istniała jedyna uczelnia, później jedna z dwóch uczelni, w których można było uczyć i mówić po polsku. Tu w końcu urodziło się i żyło wielu wybitnych Polaków, w tym również najtrwalszy z prezydentów II Rzeczypospolitej, Ignacy Mościcki. Nie można zatem mówić o historii Lwowa pomijając jego polskość. W zakończeniu przemówienia prezydent zwrócił uwagę na znaczenie współpracy między Polską a Ukrainą. Dziś Lwów jest miastem ukraińskim, wspaniale się rozwijającym, w wielu fragmentach wręcz oszałamiająco pięknym - i niech tak będzie i w przyszłości. (...) ale będzie bardzo dobrze, jeżeli jednocześnie będzie przykładem współpracy między Litwinami, Ukraińcami i Polakami, a także współpracy jeszcze szerszej.

Uroczystą galę poprzedziło podpisanie wspólnej deklaracji prezydentów trzech krajów o ochronie dziedzictwa kulturowego Lwowa.

Wojewoda podczas wizyty we Lwowie spotkał się z merem miasta Andrijem Sadowym, a także odwiedził cmentarz łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich.