Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

05 października 2006

Ulica Kuklińskiego i bulwar Jasińskiego we Wrocławiu

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Wrocławia, na której obecny był wojewoda Krzysztof Grzelczyk, przyjęto uchwałę w sprawie nadania imienia bulwarowi i ulicy na terenie Wrocławia.

Ulicą pułkownika Ryszarda Kuklińskiego została nowoprojektowana część Obwodnicy Śródmiejskiej na odcinku od ulicy Henryka Kamieńskiego do ulicy Bolesława Krzywoustego, a bulwarem Tadka Jasińskiego - bulwar położony między Fosą Miejską a ulicą Pawła Włodkowica na odcinku od placu Jana Pawła II do ulicy Krupniczej.

Są to pierwsze w Polsce ulice o takich nazwach. Nadanie imienia Ryszarda Kuklińskiego ulicy to symboliczne uznanie pułkownika za bohatera narodowego. Nazwanie bulwaru imieniem Tadka Jasińskiego jest hołdem wobec mało znanej postaci historycznej i jednocześnie gestem solidarności mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska z Polakami mieszkającymi na Białorusi.

Obie propozycje nadania imion ulicy i bulwarowi oraz możliwe ich lokalizacje wskazał wojewoda, składając pisma na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Grzegorza Stopińskiego.