Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

30 listopada 2006

Ogólnopolskie obchody 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił program zaplanowanych we Wrocławiu ogólnopolskich obchodów 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Nad uroczystościami objął patronat i zapowiedział w nich swój udział Prezydent RP Lech Kaczyński.

W konferencji uczestniczył także dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Piosenki Roman Kołakowski oraz przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność" Dolny Śląsk: Janusz Łaznowski i Jarosław Krauze.

Wojewoda zaznaczył, że ćwierćwiecze od wprowadzenia stanu wojennego to dobry moment na oddanie hołdu tym, którzy nie poddali się komunistycznym represjom i w opozycji, w podziemiu kontynuowali walkę o wolność i demokrację.

Program obchodów ma charakter wielowymiarowy. Odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa w hołdzie tym, którzy odpowiedzieli oporem na postawę władzy, która 13 grudnia 1981 roku wypowiedziała wojnę swemu narodowi. Im także poświęcony będzie koncert „Requiem PRO PACE". Szeroki historyczny kontekst stanu wojennego w Polsce i na Dolnym Śląsku przedstawi podczas sesji naukowej i na wystawie wrocławski IPN. W nocy z 12 na 13 grudnia w katedrze odbędzie się msza święta celebrowana przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego. Wyjątkową lekcję o stanie wojennym w Liceum Ogólnokształcącym nr 17 przeprowadzi Prezydent RP Lech Kaczyński.