Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

13 grudnia 2006

Ogólnopolskie uroczystości w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk towarzyszył Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu podczas organizowanych we Wrocławiu dwudniowych uroczystości w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Obchody rozpoczęły się wieczorem we wtorek, 12 grudnia, koncertem „Requiem pro pace" autorstwa Romana Kołakowskiego we wrocławskiej Hali Ludowej. W widowisku wzięło udział wielu znakomitych artystów. Następnie Prezydent RP, wojewoda i rektor Politechniki Wrocławskiej Tadeusz Luty złożyli wieńce pod pomnikiem Bohaterów Solidarności. O północy w hali firmy Bombardier, dawnego Pafawagu, Prezydent Lech Kaczyński wręczył ordery osobom zasłużonym w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Miejsce uroczystości miało wymiar symboliczny. Po wprowadzeniu stanu wojennego na terenie Pafawagu Solidarność uformowała Regionalny Komitet Strajkowy, w zakładzie funkcjonowała jedna z drukarni powielających ulotki wzywające do strajku, Dolmel był jedną z siedzib RKS-u. Oba zakłady 15 grudnia 1981 roku zostały zaatakowane przez milicję.

W środę, 13 grudnia, Prezydent Lech Kaczyński poprowadził lekcję „Stan wojenny oczami prezydenta RP" w Zespole Szkół nr 6. Zgromadzeni uczniowie wysłuchali lekcji o tym, jak kształtowała się i rozwijała opozycja demokratyczna w Polsce. Powstanie Solidarności w roku 1980 było konsekwencją doświadczeń roku 1956, 1968, 1970, 1976. „Przed stanem wojennym wielu z nas wierzyło w to, że świat może być idealny, ale wprowadzenie stanu wojennego wiarę tę przekreśliło" - powiedział Prezydent RP. W południe we wrocławskiej katedrze została odprawiona msza święta koncelebrowana przez arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego. Uroczystości zakończyły się na terenie dawnej fabryki Dolmel we Wrocławiu, gdzie prezydent Lech Kaczyński odsłonił tablicę pamiątkową z napisem „W tym miejscu przed 25 laty wrocławianie w obronie Rzeczypospolitej solidarnej stawili opór komunistycznemu systemowi".

Podczas uroczystości prezydent Lech Kaczyński podkreślał, że Wrocław od pierwszych dni stanu wojennego był jednym z najważniejszych ośrodków oporu w Polsce. W uroczystościach wzięli udział byli opozycjoniści, działacze podziemia, ludzie represjonowani w czasie stanu wojennego oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.