Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

15 stycznia 2007

Rozbudowa PMG Wierzchowice

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk uczestniczył w konferencji dotyczącej rozbudowy podziemnego magazynu gazu Wierzchowice.

W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele ministerstwa gospodarki, służb zespolonych i niezespolonych, samorządów, przedstawiciele urzędów górniczych, PGNiG S.A., BSiPG Gazoprojekt S.A., koncernu EnergiaPro.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie podjęło decyzję o opracowaniu projektu rozbudowy pojemności Podziemnego Magazynu Gazu (PMG) Wierzchowice. Zabiegał o to również wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk.

Pojemność magazynowa ma zostać zwiększona do 1,2 mld m³. Na 2007 rok zaplanowano przeprowadzenie procedur formalno-prawnych i przetargowych. Budowa ma się rozpocząć na przełomie 2007 i 2008 roku, tak, by przekazać magazyn do użytkowania w roku 2011.

Rozbudowa magazynu w Wierzchowicach wiąże się ze zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego Polski i Dolnego Śląska, tzn. wpłynie na stabilizację cen gazu, równomierny i tańszy import gazu oraz umożliwi utworzenie strategicznej rezerwy dostaw gazu. Po rozbudowie pokryje 10% rocznego zapotrzebowania gazu dla Polski.

Docelowo magazyn Wierzchowice ma osiągnąć pojemność 3,5 mld m³.