Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

22 maja 2007

Spotkanie z przedstawicielami PGNiG SA

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk spotkał się z radą nadzorczą i zarządem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA.

Podczas konferencji prasowej przedstawione zostały działania i plany dotyczące rozbudowy magazynu w Wierzchowicach. Przedstawiciele firmy podziękowali wojewodzie za zaangażowanie przy realizacji przedsięwzięcia.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w Warszawie podjęło decyzję o zwiększeniu pojemności Podziemnego Magazynu Gazu (PMG) Wierzchowice. Zabiegał o to również wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk. Pojemność magazynowa ma zostać zwiększona z obecnych 0,5 mld m³ do 1,2 mld m³. Budowa ma się rozpocząć na przełomie 2007 i 2008 roku, a przekazanie magazynu do użytkowania w roku 2011. PGNiG ogłosiło 16 marca 2007 roku przetarg na rozbudowę Podziemnego Magazynu Gazu (PMG) Wierzchowice. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi w sierpniu, na wrzesień zaplanowano podpisanie umowy z wykonawcą, a za 2-3 lata ma zakończyć się rozbudowa magazynu.

Rozbudowa magazynu w Wierzchowicach wiąże się ze zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego Polski i Dolnego Śląska, tzn. wpłynie na stabilizację cen gazu, równomierny i tańszy import gazu oraz umożliwi utworzenie strategicznej rezerwy dostaw gazu. Po rozbudowie pokryje 10% rocznego zapotrzebowania gazu dla Polski. Docelowo magazyn Wierzchowice ma osiągnąć pojemność 3,5 mld m³.