Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

29 sierpnia 2007

XXI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk wziął udział w uroczystym rozpoczęciu obrad XXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność w Legnicy w ramach obchodów 25. rocznicy zbrodni lubińskiej.

Jutro wojewoda będzie towarzyszył Prezesowi Rady Ministrów Jarosławowi Kaczyńskiemu, który m.in. weźmie udział w obradach Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność" i w konferencji naukowej „Lubin i Zbrodnia Lubińska'82".

W drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, 31 sierpnia 1982 r., mieszkańcy Lubina spontanicznie odpowiedzieli na apel „Solidarności", wzywającej do demonstracji w obronie więźniów systemu komunistycznego. Zgromadzili się na rynku, gdzie zaczęli układać krzyż z kwiatów, śpiewali pieśni patriotyczne i domagali się uwolnienia internowanych oraz zniesienia stanu wojennego. Około 15.30 milicja zaczęła ostrzeliwać tłum petardami, granatami łzawiącymi, a w końcu także ostrą amunicją. Ofiarami brutalnej pacyfikacji ZOMO byli nie tylko demonstranci, ale również przypadkowi przechodnie. Zginęły trzy osoby. Dla uczczenia wydarzeń z 1982 roku Komisja Krajowa postanowiła zorganizować tegoroczne centralne obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin NSZZ „Solidarność" właśnie w Legnicy.