Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

31 sierpnia 2007

Prezydent RP na obchodach 25. rocznicy zbrodni lubińskiej

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk towarzyszył Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu podczas obchodów 25. rocznicy zbrodni lubińskiej. W uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy osób.

Po mszy świętej w intencji zabitych i rannych 31 sierpnia 1982 r. zebrani przeszli ulicami miasta pod Pomnik Pamięci Ofiar Lubina'82, gdzie złożono wieńce i kwiaty oraz odczytano apel poległych. Podczas uroczystości pod pomnikiem Prezydent RP wręczył ordery i odznaczenia państwowe walczącym o wolność i demokrację.

W przemówieniu Prezydent przypomniał wydarzenia i atmosferę tamtych lat. „Bez odwagi nie ma zwycięstwa. Lubin jest znakomitym miejscem do czczenia tej odwagi." Prezydent zwrócił uwagę, że Polska jest dziś jednym z większych krajów europejskich i jest krajem wolnym. Zaznaczył, że zmiana Polski na lepsze wymaga odwagi, a dziś rządzą ludzie, którzy taka odwagę mają.

W Lubinie zawarto Porozumienie na Rzecz Demokracji na Kubie. Podpisali je kubańscy dysydenci i pochodzący z Kuby amerykańscy kongresmeni, którzy mówili o symbolicznym znaczeniu miejsca podpisania porozumienia, ponieważ doświadczenia walki z reżimem komunistycznym na  Kubie i w Polsce są bardzo podobne.