Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

14 grudnia 2008

Rok w Schengen

  •  -

14 grudnia Zgorzelec stał się areną obchodów rocznicowych związanych z włączeniem Polski do strefy Schengen. Specjalnie na tę okazję zjechali tam ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Czech  i Niemiec oraz reprezentanci samorządów lokalnych. W uroczystości wziął udział także wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.

Obchody rocznicowe rozpoczęło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Polska w Schengen" oraz otwarcie wystawy prac konkursowych. Zwycięzcy dobrali nagrody z rąk wicepremiera Grzegorza Schetyny oraz Witolda Drożdża, podsekretarza stanu w MSWiA.

Niedługo potem na Przedmieściu Nyskim w pobliżu Mostu Staromiejskiego rozpoczął się Festyn „Europa bez granic". Odwiedzający mogli na nim obejrzeć między innymi pokaz psów służbowych z Oddziału Straży Granicznej w Lubaniu.

Po wysłuchaniu "Ody do radości" ministrowie przeszli Mostem Staromiejskim na konferencję zorganizowaną w Göerlitz. Podczas spotkania wojewoda powiedział, że Göerlitz - Zgorzelec staje się jednym wielkim, międzynarodowym miastem. Dodał, że dopiero po wejściu do Schengen, pewne inicjatywy mają szansę rozwoju m.in. polsko-niemieckie przedszkola.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalny raport, z którego wynika, że skuteczność ochrony granicy państwowej po wstąpieniu Polski do strefy Schengen wzrosła o połowę. Otwarcie granic ułatwiło także podróżowanie - zlikwidowano kontrole powodujące kolejki na przejściach granicznych. Wejście Polski do strefy Schengen ułatwiło także ściganie przestępców. Na terytorium Polski zatrzymano ogólnie 350 osób poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania, a ok. 600 osób poszukiwanych przez polski wymiar ścigania ujęto za granicą.