Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

15 grudnia 2008

Patenty wrocławskiego klastra

Preparat do utrwalania żywności i środek zapobiegający osteoporozie, a wszystko na bazie kurzych jaj - takimi osiągnięciami mogą się pochwalić naukowcy i przedsiębiorcy skupieni w ramach Klastra Nutribiomed. O swoich opatentowanych wynalazkach opowiedzieli na  konferencji "Klaster Nutribiomed w świetle powiązań kooperacyjnych w gospodarce żywnościowej". W spotkaniu, zorganizowanym w rok po utworzeniu klastra, wziął udział minister rolnictwa Marek Sawicki, Eric Wenberg, radca ds. rolnych Ambasady USA w Warszawie, wicewojewoda Zdzisław Średniawski, przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych oraz przedsiębiorcy.

Głównym punktem konferencji podsumowującej pierwszy rok działalności klastra, była prezentacja dwóch opracowanych produktów. Pierwszym jest naturalny preparat APA (Aktywny Preparat Antydrobnoustrojowy), który pozwala przechowywać dłużej żywność. Z kolei druga substancja pozwoli zapobiegać osteoporozie. Oba produkty trafią na nasz rynek już w przyszłym roku. Lecz badacze skupieni w ramach klastra nie osiedli na laurach. Już pracują nad kolejnymi produktami. Jednym z nich będzie nowa generacja jajek Bio-Mega.

Klaster Nutribiomed to instytucja o charakterze naukowo- przemysłowym, utworzona 13 listopada 2007 roku przy Wrocławskim Parku Technologicznym. W jego skład weszło pięć wrocławskich uczelni oraz ponad 20 prywatnych przedsiębiorstw z sześciu województw.