Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

07 stycznia 2009

Młodzi reportażyści nagrodzeni

Nie ma ludzi nieciekawych i tematów nieważnych – to wszystko udowodniła licealistka Anna Drzewicz w swoim reportażu „Dusza człowiek”. W poruszający i dojrzały sposób opisała w nim człowieka, który sam zdecydował się na życie w samotności - bez rodziny, bez przyjaciół i technicznych nowinek, które ułatwiają kontakt ze światem. Jej tekst okazał się jednym z najlepszych nadesłanych przez licealistów z całej Polski na VIII Turniej Reportażu im. Wandy Dybalskiej. Nagrodę dla zdolnej licealistki ze Wschowy ufundował wojewoda Rafał Jurkowlaniec. W jego imieniu wręczyła ją Jolanta Krupowicz, dyrektor generalna Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Młodzi pasjonaci dziennikarstwa już po raz ósmy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności. Uczniowie szkół średnich niemal z całej Polski walczyli o nagrodę główną - publikację reportażu w „Gazecie Wyborczej Wrocław”, a także o nagrody rzeczowe. Dlatego też na konkurs wpłynęły aż 204 prace. Spośród nich nagrodzono trzy najlepsze reportaże, których autorzy nie stworzyli literackiej fikcji, a opowiedzieli prawdziwe historie. Pozostałe dwie nagrody ufundowali marszałek województwa i kurator oświaty. Wyróżnienie dolnośląskiej kurator oświaty trafiła do Marty Parol za "Kucharz, który nie je" z Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika w Tarnobrzegu. Natomiast nagrodę marszałka województwa dolnośląskiego otrzymała Edyta Wolny za "Dzieje miłości strachem naznaczonej" z I LO im. Chełmońskiego w Łowiczu.

Od początku istnienia Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu dla Szkół Ponadgimnazjalnych Wanda Dybalska była jednym z jego opiekunów i zasiadała w jury. Na łamach „Gazety Wyborczej” promowała młodych autorów chętnie opisujących rzeczywistość. Od roku 2008 turniej nosi jej imię.