Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
24 maja 2019

Dworzec kolejowy w Zgorzelcu po modernizacji

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak uczestniczył w otwarciu zmodernizowanego dworca kolejowego w Zgorzelcu. Od dziś pasażerowie mogą korzystać z zabytkowego obiektu, który po przebudowie stał się dostępny dla wszystkich grup podróżnych, w tym również dla osób o ograniczonej mobilności. W uroczystości uczestniczyli m.in. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska,Wiceminister Marzena Machałek oraz członek zarządu PKP S. A. Krzysztof Golubiewski i lokalni samorządowcy.

W ramach przebudowy zgorzeleckiego dworca wykonana została renowacja elewacji, wymieniono  poszycie dachu, wzmocniono konstrukcję budynku, wymieniono także stolarkę okienną i drzwiową oraz wszystkie instalacje. Ze względu na zabytkowy charakter dworca prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Na dworcu zadbano także o wszystkie niezbędne udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, czyli pasażerów z dziećmi, podróżujących z dużymi bagażami oraz osób starszych i podróżnych z niepełnosprawnościami.

„Po raz kolejny zacznę od podziękowań dla PKP S.A. i wsparcia dla Dolnego Śląska. Otwieramy piękny obiekt, który będzie służył mieszkańcom regionu. Program inwestycyjny kolei pozwala nie tylko przywrócić blask zapomnianym przez lata budynkom, ale przede wszystkim pozwala na poprawę jakości i komfortu podróżnych. Bezpieczeństwo jest sprawą najważniejszą. Jestem pewien, że wszystkie udogodnienia jakie będą funkcjonowały na dworcu w Zgorzelcu spodobają się mieszkańcom. Poprawa funkcjonalności takich obiektów wpłynie na zwiększenie liczby pasażerów, a na tym wszystkim zależy nam najbardziej” – mówi Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.

Pomieszczenia dworca w Zgorzelcu zostały przystosowane do nowych funkcji – w budynku znalazły się m.in. ogrzewana poczekalnia z ławkami oraz pomieszczenie ogólnodostępnej toalety. Opiekunowie podróżujący z małymi dziećmi mają do dyspozycji specjalne pomieszczenie wyposażone z przewijak i umywalkę. Z myślą o wszystkich grupach pasażerów w ramach modernizacji zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, takie jak progi, zbyt wąskie przejścia czy nierówności posadzek. Zastosowane zostały także tablice multisensoryczne (dotykowe), ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz oznaczenia w alfabecie Braille'a. Ponadto przed dworcem wyznaczone zostały miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, w budynku zainstalowany został m.in. system telewizji przemysłowej.

Na dworcu poza poczekalnią, toaletą i pokojem dla rodziców z dziećmi zalazły się także pomieszczenia wynajmowane przez gminę Zgorzelec (m.in. na harcówkę) i Koleje Dolnośląskie (dla pracowników). W jednym z lokali znajdzie się punkt gastronomiczny.

Prace budowlane trwały ponad rok, a wykonane zostały przez firmę Berger Bau Polska z Wrocławia. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych PKP S.A. oraz z budżetu państwa.

 

  • Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podczas otwarcia zmodernizowanego dworca kolejowego w Zgorzelcu - Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podczas otwarcia zmodernizowanego dworca kolejowego w Zgorzelcu
    Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podczas otwarcia zmodernizowanego dworca kolejowego w Zgorzelcu
  • Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podczas przemówienia - Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podczas przemówienia
    Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podczas przemówienia
  • Dworzec kolejowy w Zgorzelcu po modernizacji - Dworzec kolejowy w Zgorzelcu po modernizacji
    Dworzec kolejowy w Zgorzelcu po modernizacji