Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

16 września 2020

Decyzja Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, dotycząca wydzielenia oddziału położniczo-ginekologicznego w szpitalu przy ulicy Chałubińskiego

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego Wojewoda Dolnośląski przedstawił argumenty, uzasadniające, dlaczego podjęta decyzja jest optymalna. - Chciałbym podkreślić, że bezpieczeństwo, zdrowie i dobro pacjentów jest priorytetem w podejmowanych przeze mnie niejednokrotnie bardzo trudnych decyzjach. W tym konkretnym przypadku pod uwagę brana była analiza liczby porodów odebranych w poprzednich latach, która wskazała, że szpital przy ulicy Kamieńskiego odbierał ich znacznie więcej niż placówka przy Chałubińskiego – mówił Wojewoda - Dodatkowo, ewentualny przypadek zakażenia koronawirusem w większym szpitalu, jakim jest przykładowo placówka przy ulicy Kamieńskiego, powoduje paraliż wszystkich świadczonych tam usług, nie tylko tych położniczych.

Jarosław Obremski wskazał również na dobre zarządzanie i organizację pracy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

- Uważam, że tak dobrze zarządzana placówka, jaką jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny, posiadająca dwa oddziały ginekologiczno - położnicze, jest w stanie zorganizować swoją pracę w taki sposób, aby wszystkie pacjentki czuły się tam komfortowo i bezpiecznie, a ciągłość działalności szpitala została zachowana. Otrzymałem o tym zapewnienie od dyrekcji szpitala – podkreślał Wojewoda.

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski zaznaczył, że podobne sytuacje już się zdarzały i niejednokrotnie, jedna z wrocławskich porodówek była wyłączana, a ciężar tej jakże ważnej działalności spadał na trzy pozostałe.

- Zapewniam, że i tym razem szpitale marszałkowskie są  przygotowane na przyjmowanie większej liczby pacjentek. Jestem przekonany, że poradzimy sobie z zaistniałą sytuacją. W tym momencie najważniejsza jest współpraca z Uniwersytetem Medycznym, umożliwiająca wypracowanie odpowiednich dla wszystkich rozwiązań – mówił podczas briefingu Marszałek Marcin Krzyżanowski.

W briefingu udział wzięli również: dr n. med. Bogusław Malik, dr n. med.  Jolanta Wegłowska i dr hab. Tomasz Roleder, którzy wskazali, że decyzja Wojewody Dolnośląskiego jest optymalna dla mieszkańców województwa dolnośląskiego. Dodatkowo powołali się na opinię Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego rekomendującą, że najbezpieczniejszymi placówkami dla kobiet w ciąży są takie, które zapewniają również opiekę kardiologiczną i anestezjologiczną, analogicznie do Wielospecjalistycznego Wojewódzkiego Szpitala przy ulicy Kamieńskiego.

  • Wojewoda Dolnośląski podczas briefingu prasowego - Wojewoda Dolnośląski podczas briefingu prasowego
    Wojewoda Dolnośląski podczas briefingu prasowego