Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

28 kwietnia 2021

Nowe środki z UE dla województwa dolnośląskiego w zasięgu ręki! Do Polski trafi rekordowe 770 mld zł!

Dzięki sukcesowi negocjacyjnemu premiera Mateusza Morawieckiego w 2020 r., Polska może otrzymać największe w historii Unii Europejskiej środki finansowe – ok. 770 mld zł. Z pieniędzy tych będą mogły skorzystać dolnośląskie samorządy powiatowe i gminne. Środki chcemy przeznaczyć m.in. na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. Dzięki unijnym pieniądzom w naszym regionie udało się do tej pory zrealizować projekty związane m.in. z aktywizacją osób niepełnosprawnych czy budową żłobków i przedszkoli.

O tym, czy 770 mld zł trafi do Polski – w tym do naszego województwa – zdecyduje polski parlament. Do tej pory na przestrzeni lat uchwalanie ustaw dotyczących zasobów własnych odbywało się zawsze niemal jednomyślnie. Kwestie unijnych pieniędzy dla Polski były wyjęte z bieżącego sporu politycznego. Miejmy nadzieję, że będzie tak i tym razem!

To bardzo ważne, bo dzięki środkom możemy inwestować m.in. w rozwój rolnictwa infrastrukturę, cyfryzację, środowisko, edukację, zdrowie i nowe miejsca pracy. Co to oznacza w praktyce? Chodzi np. o termomodernizację szkół, nowe autobusy i tramwaje, obwodnice i ścieżki rowerowe, place zabaw, więcej miejsc w żłobkach, działania na rzecz czystego powietrza, dopłaty bezpośrednie dla rolników czy rozwój sektora przetwórczego.

 

Korzyści dla obywateli – zobacz, co już udało się zrobić dla naszego regionu

Środki z UE są impulsem rozwojowym dla wszystkich regionów w Polsce. Do naszego województwa trafiło już 2,25 mld euro z perspektywy 2014-2020.

Korzyści ze środków europejskich są bardzo realne. Pieniądze przeznaczamy na budowę dróg i autostrad, modernizację kolei, rozbudowę infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej, dopłaty bezpośrednie dla rolników, wsparcie dla parków technologicznych i laboratoriów naukowych, rozwój infrastruktury społecznej, służby zdrowia, szkół, ośrodków naukowych i uczelni oraz kultury, sportu, rekreacji i turystyki.

Dzięki środkom już teraz udało się zrealizować potrzebne nam inwestycje i projekty. Wśród nich są:

 • budowa placówek oświaty,
 • wymiana źródeł ciepła,
 • aktywizacja osób niepełnosprawnych,
 • zapewnienie kompleksowej opieki onkologicznej na terenie województwa dolnośląskiego w celu zwiększenia dostępności do świadczeń.

Natomiast w kolejnych latach chcemy zrealizować m.in.:

 • rewitalizację linii kolejowych,
 • zakup nowoczesnego taboru kolejowego,
 • budowę i przebudowa dróg wojewódzkich,
 • modernizację placówek medycznych.

 

770 mld zł dla Polski w ramach środków z UE

W ramach unijnego budżetu nasz kraj może liczyć na bezzwrotne środki z Wieloletnich Ram Finansowych (klasyczny budżet UE), ale także z pieniędzy przeznaczonych na Fundusz Odbudowy.

W oparciu o ten fundusz rząd opracowuje Krajowy Plan Odbudowy. Ma on wzmocnić naszą gospodarkę i pozwolić szybciej wyjść z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Unijne środki zostaną przeznaczone na najważniejsze obszary, takie jak: zdrowie, energia i środowisko, rolnictwo, gospodarka i przedsiębiorcy, cyfryzacja, infrastruktura, transport, innowacje, społeczeństwo czy spójność terytorialna.

 • Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski - Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski
  Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski