Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

01 lipca 2021

Wiceszef MSWiA przedstawił informację o stanie prac nad projektem ustawy o OSP

- Głównym celem ustawy o OSP jest wprowadzenie dodatków emerytalnych dla strażaków-ochotników. Niejeden rząd takie obietnice składał, my chcemy być rządem, który tę propozycję zrealizuje - powiedział wiceminister Maciej Wąsik w środę (30 czerwca br.) na posiedzeniu Podkomisji stałej do spraw rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych. W spotkaniu uczestniczyli również nadbryg. Andrzej Bartkowiak - komendant główny Państwowej Straży Pożarnej oraz nadbryg. Adam Konieczny - zastępca komendanta głównego PSP.

Sekretarz stanu w MSWiA przedstawił w Sejmie informację Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o stanie prac nad projektem ustawy o OSP.

Wiceminister Maciej Wąsik zwrócił uwagę na jedną z najważniejszych propozycji zawartych w projekcie ustawy - dodatek emerytalny. Przypomniał, że otrzymają go kobiety i mężczyźni, którzy spełnią odpowiednie kryteria. W przypadku pań to 20 lat służby i osiągnięcie wieku 60 lat, a w przypadków panów 25 lat służby i wiek 65 lat. Co ważne, aby otrzymać dodatek, trzeba - w okresie służby - wyjeżdżać do akcji przynajmniej raz w roku.

Sekretarz stanu w MSWiA podkreślił, że w projekcie zostały uwzględnione liczne postulaty zgłaszane podczas konsultacji.

- Rozmawialiśmy o tej ustawie w wielu miejscach. Pod wpływem konsultacji społecznych postanowiliśmy zmienić projekt. Usunęliśmy te elementy, które mogły być niezrozumiałe, dawały różne możliwości interpretacji lub służyły jako atak na ustawę - powiedział.

Wiceszef MSWiA wśród proponowanych rozwiązań wymienił m.in. zobligowanie każdej gminy, by raz na dwa lata, zajmowała się wysokością ekwiwalentu wypłacanego za wyjazdy do akcji ratowniczych; prowadzenie szkoleń, w tym szkoleń na prawo jazdy kategorii C dla strażaków-ochotników czy odszkodowania dla druhen i druhów, którzy ucierpieli podczas prowadzenia akcji ratowniczych. Ponadto w każdej komendzie wojewódzkiej PSP zastępca komendanta, będzie nadzorował i koordynował sprawy związane z OSP. 

Wiceminister Maciej Wąsik poinformował też, że trwają prace nad dalszymi postulatami dotyczącymi ustawy o OSP.

- Chcemy, żeby ustawa o OSP była zbiorem przywilejów dla strażaków-ochotników. Zawiera ona wiele przepisów, które ułatwią im pracę - zaznaczył.

  • Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
    Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji