Powiaty i gminy
Aktualności
Ponad 6 tysięcy nowych miejsc opieki dla maluchów z Dolnego Śląska. Maluch+ wsparcie dla rodzin z najmłodszymi dziećmi
Brak wymaganego wkładu własnego, dofinansowanie sięgające 100%, wydłużenie czasu na realizację inwestycji, wsparcie w utrzymaniu utworzonych miejsc opieki. To tylko najważniejsze z cech rządowego programu „Maluch+” na lata 2022-2029. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało właśnie dane dotyczące przyznanych środków. Dzisiaj we Wrocławiu Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski przedstawił nową odsłonę rządowego programu.
Dane mówią same za siebie, liczba miejsc żłobkowych wzrosła trzykrotnie. Jest to duży sukces programu Maluch+. Drugą ważną informacją jest to, że dla całego kraju na kolejne lata w perspektywie 2022-2029 przeznaczono 5,5 mld zł. Jest duży skok a będzie jeszcze większy. Maluch+ to duży program realizujący ważne potrzeby społeczne, wspierający polskie rodziny – podkreślał dziś Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski
Wyjątkowa edycja programu Maluch+
Ta edycja jest wyjątkowa, przede wszystkim biorąc pod uwagę działania na ogromną skalę i jednakowe dla całego kraju. Na program przeznaczono kwotę prawie 5,5 mld zł ze środków europejskich oraz środków krajowych. Sam program ma charakter wieloletni (na lata 2022-2029). Nowa odsłona programu przełamuje wiele barier, które hamowały rozwój kompleksowego systemu opieki instytucjonalnej dla najmłodszych dzieci w Polsce. Dzięki nowym zasadom docieramy do każdej gminy w Polsce i oferujemy wsparcie finansowe każdemu zainteresowanemu samorządowi gminnemu.
Jeśli chodzi o nasze województwo, dane przedstawiają się w sposób następujący. W nowym programie Maluch+ zaplanowano:
6 604 miejsca dla maluchów, na które przyznano dofinansowanie;
łączna kwota dofinansowania wynosi 341 547 003, 61 zł
Jak przekazała Danuta Zawilla Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej odpowiedzialna za program,
Wieloletni program realizowany w całej Polsce, program w tegorocznej pozwala na przełamywanie barier opieki instytucjonalnej dzieci do lat trzech. Każda z gmin ma przeznaczoną pulę środków na zaspokojenie potrzeb, które mogła zgłosić w naborze. Jego wyniki są już dostępne na stronach ministerialnych oraz na stronie naszego urzędu. Do programu 78 samorządów gminnych oraz 153 podmioty publiczne. Dzięki programowi planujemy utworzenie ponad 6 tysięcy miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech.
Od 2016 roku powstało ponad 140 tys. miejsc opieki nad maluchami. Na koniec 2015 roku było niespełna 3 tys. placówek, które oferowany zaledwie 84 tys. miejsc opieki. Dziś funkcjonuje ok. 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, w których jest ok. 230 tys. miejsc opieki nad maluchami.
Dziś średnio co trzecie dziecko w wieku do 3 lat objęte jest opieką żłobkową. W 2015 roku taką opieką objęte było zaledwie co dziewiąte dziecko.
-
Konferencja prasowa- program ''Maluch+" na lata 2022-2029
-
Konferencja prasowa- program ''Maluch+" na lata 2022-2029
-
Konferencja prasowa- program ''Maluch+" na lata 2022-2029
-
Konferencja prasowa- program ''Maluch+" na lata 2022-2029
-
Konferencja prasowa- program ''Maluch+" na lata 2022-2029
-
Konferencja prasowa- program ''Maluch+" na lata 2022-2029