Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

09 maja 2023

Działania prewencyjne na zalewie Czernica i kanale łączącym go z Odrą

Po dokonanej dzisiaj wizji lokalnej na Zalewie Czernica z udziałem przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, Państwowej Straży Rybackiej, PG Wody Polskie RZGW, Gminy Czernica oraz administratora akwenu, bezpośrednio po powrocie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie koordynacji instalacji siatki na kanale łączącym zalew z Odrą. Spotkanie dotyczyło uzgodnienia poszczególnych etapów przedsięwzięcia.

Na zwołanej po sztabie konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu poinformowano opinię publiczną o wydaniu odpowiednich zaleceń celem założenia sitaki na kanale łączącym zalew Czernica z Odrą. Odpowiednie działania zostały niezwłocznie podjęte, a siatka już jutro powinna być założona. Z powziętych obserwacji wynika, że nie ma ruchu ryb do zalewu w Czernicy, ale można się go spodziewać w związku z tarłem leszcza. Prewencyjnie Wojewoda Dolnośląski zdecydował więc o założeniu siatki.

Jak zaznaczył Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski:

Wszystkie wskaźniki i dane fizykochemiczne na Odrze i na zbiornikach są dobre, z wyjątkiem oczywiście zalewu w Czernicy, gdzie zaobserwowano istnienie złotej algi.

Warto nadmienić, że parametry na Czernicy nie odbiegały w pierwszej fazie od tych obserwowanych w innych starorzeczach oraz na Odrze. W związku z tym były podejrzenia, że przyczyna może nie być związana ze złotymi algami.

Czekaliśmy na oficjalne potwierdzenie przez biologów, weterynarzy w kwestii tego, jaka może być przyczyna śnięcia ryb, ponieważ były podejrzenia, iż mogły być to bakterie czy wirusy co trochę inaczej postawiałoby całość procedury.

W tej chwili możemy stwierdzić z pewnością, z taką pewnością, o jakiej możemy mówić w przyrodzie, że przyczyną śnięcia ryb były złote algi. Obecnie obserwujemy tendencję zniżkową. Mieliśmy na początku znaczącą ilość śniętych ryb, jakie wyławiano z Czernicy, teraz ta tendencja jest dużo mniejsza ilościowo i raczej wskazuje, że wszystkie te ryby są rybami, które zginęły jakiś czas temu, dosyć duży rozkład.

Wojewódzka Państwowa Straż Rybacka obserwuje sytuację w Odrze i na zbiorniku za pomocą sonarów i można powiedzieć, że tam aktywności nie ma, nie obserwujemy wpływania nowych ryb.

Natomiast mamy informacje od Polskiego Związku Wędkarskiego, Straży Rybackiej, biologów, że zaczął się okres tarła u leszcza. Wiosna nam się powolutku rozpędza i właściwie ta siatka jest taką profilaktyką, chodzi o to, żeby szukając cieplejszych miejsc, ryby nie wpływały do zbiornika w Czernicy.

Obecne założenie siatki jest pewnym rozwiązaniem tymczasowym, właśnie na ten czas, kiedy mogłoby być większe zainteresowanie leszcza zbiornikiem. Nie wprowadzam żadnych innych ograniczeń na tym zbiorniku, ponieważ żadne parametry fizykochemiczne nie są zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt prócz toksyny wydzielanej przez złotą algę powodując śnięcie ryb.

Oczywiście wszyscy wiemy, że na Dolnym Śląsku na Odrze nie ma żadnych kąpielisk, ta woda nie jest wodą do picia, natomiast nie ma żadnych niebezpieczeństw jeżeli chodzi o spacery w tej okolicy czy pływanie łódkami.

Apelujemy także i rekomendujemy dezynfekcję lub wysuszenie łodzi znajdujących się na tym zbiorniku przy ich przenoszeniu, tak aby na kadłubach i innych elementach nie przenieść algi dalej.

  • Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski - Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski
    Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski
  • Sztab kryzysowy - Sztab kryzysowy
    Sztab kryzysowy
  • rzeka Odra - rzeka Odra
    rzeka Odra