Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

#SZTABdlaODRY- Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ wydał kolejne rekomendacje

Upały, które właśnie pojawiły się w Polsce, powodują gwałtowny wzrost temperatury wody w rzekach, kanałach i zbiornikach. W wielu miejscach przekracza ona 20 °C i osiąga 26 °C. Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydał najnowsze zalecenia, wskazując konkretne działania zaradcze, jakie obecnie pomogą ograniczyć rozwój i toksyczne zakwity „złotej algi”.

Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ obecnie rekomenduje czasowe zamykanie starorzeczy, a także zamontowanie na ich dopływach specjalnych zapór z biostabilizatorem. Ma to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się mikroskopijnego glonu i uchronić ryby przed masowym śnięciem.

Ponadto rekomendowane jest czasowe wstrzymanie śluzowań na obiektach, gdzie stały monitoring GIOŚ wskaże zwiększoną liczebność „złotej algi”.

Zgodnie z przyjętą procedurą GIOŚ powiadamia służby o zagrożeniu zakwitem inwazyjnego glonu w ciągu 1 godziny. Podmiotom, które są użytkownikami wód, zalecane jest stałe monitorowanie sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej, bieżące śledzenie parametrów wody oraz aktywne zarządzanie zrzutami, w tym ich ograniczanie w sytuacji wystąpienia niskich stanów wody. Konkretne wytyczne w tym zakresie zostały wysłane do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ zaleca pilne wdrożenie rekomendacji.

  •  - #SztabdlaOdry
    #SztabdlaOdry
liczba wejść: 337