Powiaty i gminy
Aktualności
Działania zaradcze podejmowane w związku ze „złotą algą” w starorzeczu Odry
Wraz z początkiem sierpnia Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydał kolejne rekomendacje dotyczące m.in. czasowego zamykania starorzeczy Odry. Jednym ze starorzeczy, na którym obserwowana pozostaje obecność „złotej algi” jest zbiornik Czernica.
Po zwołanym Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego z udziałem służb wojewódzkich, a także przedstawicieli PZW oraz Wójta Gminy Czernica, podjęto decyzję o wdrożeniu czasowego zamknięcia zbiornika Czernica poprzez zastosowanie biostabilizatora na bazie słomy jęczmiennej. Takie rozwiązanie funkcjonuje już na zbiorniku Łacha Jelcz na terenie rezerwatu przyrody na Dolnym Śląsku. Dodatkowo służy ono ograniczeniu rozwoju inwazyjnego glonu.
Warto zwrócić uwagę, że od maja na zalewie Czernica przy jego ujściu do Odry zamontowana jest siatka izolacyjna uniemożliwiająca migrację ryb do zbiornika. Obecnie monitoring GIOŚ wykazuje potencjalność wzrostu liczebności „złotej algi” w Czernicy, z tego względu wprowadzono alert. Jednocześnie w zbiorniku występuje azot i fosfor, które sprzyjają intensywnemu rozwojowi glonu. Może to w najbliższym czasie doprowadzić do wzrostu ilości osobników złotej algi w litrze wody, wraz z ryzykiem toksycznego zakwitu inwazyjnego glonu.
Obecnie pracownicy RZGW Wody Polskie we Wrocławiu wraz ze wsparciem Państwowej Straży Pożarnej oraz pracowników Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego DUW zakładają na zalewie w Czernicy wskazane biostabilizatory tym samym czasowo izolując zbiornik od nurtu Odry.
Montaż biostabilizatorów to metoda powszechnie stosowana dla poprawy jakości wód, skuteczna w przypadku złotej algi. Biostabilizator uwalnia do wody substancje, które powstrzymują zakwity glonów.
Złota alga jest gatunkiem inwazyjnym, w sezonie letnim namnaża się znacznie szybciej niż w pozostałych porach roku. Cały czas monitorujemy sytuację, pozostając w bieżącym kontakcie z ekspertami resortu klimatu i środowiska.
W zbiorniku Czernica cały czas obserwowane są wahania przewodności na poziomie 900-1100 µS/cm, ale nie są bezpośrednią przyczyną wzrostu złotej algi. Jak podkreślają eksperci, intensywny rozwój złotej algi w zbiorniku Czernica wynika bezpośrednio ze wzrostu biogenów czyli azotu i fosforu. Duży stopień rozwoju złotej algi w starorzeczach Odry był obserwowany w tym roku przy przewodności 800 µS/cm.
O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby wojewódzkie oraz pobierane są próbki do badań laboratoryjnych celem obserwacji zmian obecnych w wodzie.
Dzisiaj także na konferencji prasowej aktualne informacje w zakresie podejmowanych działań przekazał dziennikarzom Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski oraz Z-ca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Tomasz Kubicki.