Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wyruszyli na sprzątanie Odry i nadodrzańskich łąk. Trwa międzynarodowa akcja „Czysta Odra”

Uczniowie, przedstawiciele różnych firm i instytucji, wrocławianki i wrocławianie, rozpoczęli w piątek przy kładce do Zoo akcję „Czysta Odra”. Odbywa się ona wzdłuż całej rzeki i jej dopływów.

W piątek, 26 kwietnia, o godz. 10 przy kładce do Zoo od strony ul. Na Grobli we Wrocławiu zebrało się około 100 osób – wolontariuszy, którzy wzięli udział w akcji „Czysta Odra”.

Byli wśród nich uczniowie klasy specjalizacji turystycznej z XI Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu z wychowawczynią Anną Domaradzką-Żyłą, przedstawiciele Hydropolis, fundacji Wroc ma Moc, Eko-Unii, przedstawiciele różnych firm i instytucji oraz wrocławianki i wrocławianie.

W akcji „Czysta Odra” na całej linii rzeki i jej dopływach bierze udział już ponad 20 tys. wolontariuszy z Polski, Czech oraz Niemiec i wciąż dołączają kolejni. Sprzątają rzekę od źródeł po ujście : https://www.facebook.com/AkcjaCzystaOdra

 - Działamy od czeskich Moraw, aż po Zalew Szczeciński i Bałtyk. Sprzątamy Odrę oraz wszystkie jej dopływy. Akcja jest bardzo prosta. Chodzi o to, żeby śmieci, czyli to co w rzekach pływa, a nie powinno, trafiły do recyklingu albo na składowiska, ale na pewno nie do wody – tłumaczy ideę akcji Dominik Dobrowolski, jej koordynator.

Akcja potrwa do 5 maja. To jej trzecia edycja. Każdy może wziąć w niej udział.

Honorowym patronatem objął ją Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń, który w piątek podziękował wolontariuszom i wszystkim organizatorom. – Działamy razem w jednym kierunku i bardzo dziękuję za to, co już robicie. My oczywiście bardzo mocno się włączamy, żebyśmy naszą Odrą i wszystkimi dopływami wszyscy cieszyli się jak najdłużej. My i nasze dzieci, i nasze wnuki – mówił Wojewoda Dolnośląski.

Przypomniał, że powstał zespół ds. Odry, w którym działają przedstawiciele wszystkich nadodrzańskich województw. Poinformował także, że raz w tygodniu sprawdzany jest poziom namnożenia alg. Zrzuty zasolonej wody na razie się odbywają, ale w kopalniach mają powstać warzelnie, przez które woda ma być filtrowana zanim trafi do Odry.

  •  - A1103314
    A1103314
liczba wejść: 618