Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

To już 20-lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się uroczystość upamiętnienia 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Na zaproszenie Wojewody Dolnośląskiego Macieja Awiżenia  odpowiedziało wielu znakomitych gości. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: pan poseł Bogdan Zdrojewski, pan poseł Michał Jaros, Przedstawicielka Konsulatu Niemiec Andrea Layer, Konsul Generalny Ukrainy Jurij Tokar, konsulowie honorowi: Danii – Maria Keller, Estonii – Waldemar Siemiński, Wielkiego Księstwa Luksemburga – Krzysztof Bramorski, Austrii – Edward Wąsiewicz, przedstawicielka reprezentantka Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej pani Paulina Kufel, Wicewojewoda Dolnośląski Piotr Sebastian Kozdrowicki, Dolnośląska Kurator Oświaty Pani Ewa Skrzywanek,  Wiceprezydent Wrocławia – Jakub Mazur.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili również przedstawiciele lokalnego samorządu, rektorzy wrocławskich uczelni, przedstawiciele władz samorządowych województwa dolnośląskiego i ziemi wrocławskiej, reprezentanci organów administracji publicznej, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych oraz wielu innych.

Swój Poczet Sztandarowy wystawił Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej Polskiej – Dolnośląska Chorągiew Harcerzy im. Orląt Lwowskich.

Po oficjalnym powitaniu odśpiewano Hymn Polski w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia i Chóru Politechniki Wrocławskiej, a po wysłuchaniu ”Ody Do Radości ” w wykonaniu Chóru Politechniki Wrocławskiej odbyły się przemówienia, podziękowania i wręczenie listów gratulacyjnych osobom zasłużonym.

Zgromadzeni zwrócili  uwagę na szczególnie piękne wykonanie przez orkiestrę  utworów „Kocham wolność” – zespołu Chłopcy z Placu Broni, „Nie pytaj o Polskę” -  Grzegorza Ciechowskiego z zespołu Republika oraz „We Are the Champions” grupy Queen.

Wojewoda uhonorował również tych, którzy 20 lat temu swoją pracą przyczynili się do spełnienia kryteriów warunkujących członkostwo Polski w Unii Europejskiej, a ich  praca sprawiła, że Polska się rozwija, a Polacy mogą w pełni korzystać z dobrodziejstw Europy bez granic.

Uhonorowano:

•             Pana Stanisława Łopatowskiego

•             Panią Barbarę Kocowską

•             Panią Jolantę Krupowicz

•             Pana Andrzeja Dobrowolskiego

•             Pana Marcelego Krajniaka

•             Pana Artura Kowalika

•             Pana Zdzisława Bilskiego,

•             Panią Elżbietę Gajdecką

•             Pana Pawła Czumę.

Na miejscu można też już zobaczyć wystawę pn.: „Jesteśmy Europą”, która powstała dzięki uprzejmości Stanisława Łopatowskiego – wojewody dolnośląskiego w latach 2003-2005, Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, a także urzędów miast, gmin i powiatów, które udostępniły zdjęcia i informacje na temat inwestycji, z których mieszkańcy są dumni.

W swoim przemówieniu Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń powiedział:

"Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?" – to jedno z najważniejszych pytań w naszej historii, na które Polacy odpowiedzieli „tak”. Dzisiejszym 20-latkom wydawać by się mogło, że granice były otwarte od zawsze. A droga do wejścia Polski do Unii Europejskiej nie była łatwa. Lata przygotowań i trudnych negocjacji pozwoliły nam jednak dołączyć do związku nowoczesnych państw, które szczycą się stabilnymi systemami politycznymi, demokracją i pięknym dorobkiem kulturowym.

1 maja 2004 r. jest datą historyczną. Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii tej wspólnoty rozszerzenie, które stanowiło zwieńczenie wieloletniego okresu transformacji po upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Okresu, w którym działacze opozycji podjęli walkę z komunistycznym zniewoleniem. Czasu walk o wolne wybory 4 czerwca.

Wstąpienie do wspólnoty europejskiej budziło 20 lat temu różne emocje. Także niepokój – nie tylko wśród Polaków, którzy obawiali się kosztów integracji, gwałtownego wzrostu cen a niektórzy nawet utraty tożsamości narodowej. Ale i w obywatelach ówczesnych państw członkowskich był niepokój przed napływem imigrantów czy utratą miejsc pracy.

Dzisiaj te obawy są już przeszłością. I choć przez ostatnie lata rządzący próbowali nam tę Europę obrzydzić, straszyli redukcją znaczenia Polski „do zarządzanego z Brukseli regionu", a manipulacjami wokół wymiaru sprawiedliwości czy swobody mediów sprawiali, że unijne zaufanie do Polski spadło, to dziś nie musimy się już martwić. Polacy pokazali, że nie dadzą zniszczyć społeczeństwa obywatelskiego. Dziś budujemy silne Państwo z poszanowaniem rządów prawa, z poszanowaniem praw człowieka, państwo któremu obywatele – bez względu na wiek, płeć, rasę, orientację, wyznanie religijne - mogą ufać.

Z dumą możemy mówić: jesteśmy Europą, jesteśmy jej ważnym członkiem, częścią integralnej wspólnoty, której kraje łączą tak ważne wartości, jak wolność, demokracja, praworządność, równość, godność i prawa człowieka.  Pamiętajmy jednakże, że nic nie jest dane raz na zawsze - boleśnie przekonali się o tym Brytyjczycy, gdzie gra polityczna okazała się ważniejsza niż interes społeczny. Nie pozwólmy, by takie demony obudziły się w Polsce. 

1 maja 2004 r. został zasypany podział Wschód-Zachód, który charakteryzował Europę przez kilkadziesiąt lat najnowszej historii.  Polska znalazła w UE przyjaciół i wsparcie.

Od 2004 r. do Dolnego Śląska trafiło ponad 58 mld zł dotacji z Funduszy Europejskich. Budowy obwodnic, dróg ekspresowych, nowych linii tramwajowych, rewitalizacje linii kolejowych i nowe pociągi, modernizacje dworców, kościołów, budowy szkół, przedszkoli, centrów kultury, pieniądze na ochronę naszego kulturowego dziedzictwa, jakim są zabytki – można by wymieniać długo. Dotacje z Unii tylko na Dolnym Śląsku dostało ponad 20 tys. projektów. Projektów, które poprawiły jakość naszego życia. Teraz z Polityki Spójności i Krajowego Planu Odbudowy do Polski ma trafić w sumie blisko 600 mld zł, które pobudzą polską gospodarkę i inwestycje.

Ale Unia Europejska, to nie tylko dotacje i wspólnota polityczna. „In varietate concordia” - „Zjednoczona w różnorodności” to motto Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto w 2000 r. Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur i tradycji w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie. Dziś w Europie znów trwa wojna. Gdy śledzę doniesienia z Ukrainy, myślę o naszych dzieciach i wnukach. W tych trudnych czasach należy o tej jedności szczególnie pamiętać. Europejskość to szacunek dla ludzkiego życia i wolności, a także troska o bezpieczeństwo.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Polska może dziś obchodzić 20-lecie członkostwa w Unii Europejskiej:

Panu wojewodzie Stanisławowi Łopatowskiemu, który miał zaszczyt pełnić urząd w czasie tego historycznego wydarzenia.

•             Działaczom opozycji w PRL-u, którzy walczyli o wolną Polskę.

•             Sygnatariuszom komunikatu, którzy w 2003 r. zachęcali Dolnoślązaków do wzięcia udziału w referendum unijnym.

•             Urzędnikom, którzy jeździli po Polsce i tłumaczyli, co czeka nas wraz z wejściem do Unii.

•             Dziękuję europosłom -  tym, którzy w ciągu tych 20 lat godnie reprezentowali Polaków w unijnych instytucjach.

•             Dziękuję Polakom, którzy powiedzieli Unii „tak”.

Świętujmy rocznicę tego historycznego wydarzenia godnie, pamiętając wspólnych wartościach.

 

  •  - A1200033
    A1200033
liczba wejść: 901