Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Uroczystość upamiętnienia 79. Rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

Narodowy Dzień Zwycięstwa we Wrocławiu. Przy Pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego na Wzgórzu Oporowskim we Wrocławiu, przy ul. Grabiszyńskiej, odbyła się uroczystość upamiętnienia 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Organizatorami byli Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń oraz Dowódca Garnizonu Wrocław płk Marek Brzezicha.

Bezwarunkowy akt kapitulacji III Rzeszy został podpisany 7 maja 1945 roku we francuskim mieście Reims. Następnego dnia w podberlińskiej miejscowości Karlshorst, ponownie powtórzono złożenie podpisów, co oficjalnie zakończyło największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości, który pochłonął miliony istnień ludzkich.  Szacuje się, że w II wojnie światowej życie straciło blisko 6 milionów naszych rodaków.

Koszmarnym następstwem i kolejnym dramatem po II wojnie światowej był fakt, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej na prawie 50 lat trafiły pod okupację sowiecką, która siłą narzuciła narodom okupowanym system komunistyczny. Wyboru nie było.

Hołd milionom ofiar II Wojny Światowej oddali pod Pomnikiem Żołnierzy Wojska Polskiego licznie przybyli przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, organizacji społecznych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, przedstawiciele duchowieństwa oraz wielu pozostałych zaproszonych gości.

Licznie wystawiono poczty sztandarowe.

W części oficjalnej zgromadzeni odśpiewali Hymn Polski, przemawiał wojewoda Maciej Awiżeń oraz Konsul Generalny Niemiec Martin Kremer, odbyła się modlitwa ekumeniczna oraz salwa honorowa oddana przez kompanie honorową Garnizonu Wrocław.

Modlitwę ekumeniczną odmówili:

  • Ksiądz biskup Waldemar Pytel Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  • W imieniu księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego - ksiądz ppłk Maksymilian Jezierski
  • W imieniu księdza biskupa Włodzimierza Juszczaka  Ordynariusza Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce –  ksiądz Wasyl Barbulak
  • W imieniu Biskupa Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego - ksiądz podporucznik Igor Habura.

Pod pomnikiem kwiaty złożyli m.in.:

Wojewoda Dolnośląski - Maciej Awiżeń

Delegacja Garnizonu Wrocław na czele z dowódcą płk Krzysztofem Lisem

Konsul Generalny Niemiec pan Martin Kremer

Konsul Generalny Ukrainy pan Jurij Tokar

Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Paweł Półtorzycki

Dolnośląski Komendant Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu st. Brygadier Marek Hajduk

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej  Stanisław Szczyk

Z-ca Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego Wiesław Ziemianek

Dyrektor Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu pan Zbigniew Mlądzki

Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa

Dolnośląski Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych

Delegacja Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ

Związek Inwalidów Wojennych

Związek Sybiraków Oddział Wrocław

Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Rzeczypospolitej Polskiej

Stowarzyszenie Komendantów Policji Polskiej

Przedstawiciel Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej

Delegacja Powiatu Trzebnickiego.

 

W swoim wystąpieniu Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń powiedział: 

 

Szanowni Państwo,

8 maja 1945 r. w Europie największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. Dziś w Europie obchodzimy 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Wojny największej i najkrwawszej w dziejach świata. Wojny, w której życie straciły miliony. Wojny, która była ciosem dla polskiej kultury, przemysłu, rolnictwa.

Polacy kochają wolność, od zawsze walczyli o suwerenne państwo. Także w 1939 roku stanęli do walki, a na polu bitwy zostali do ostatniego dnia tego konfliktu. Ale choć kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec działań zbrojnych w Europie, nie oznaczała dla nas wolności. 8 maja był dla Polaków początkiem nowej okupacji. Polska po zakończeniu działań wojennych na mocy ustaleń na konferencji w Jałcie znalazła się w sowieckiej strefie wpływów i ta okupacja trwała przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Dopiero rok 1989, dopiero wolne wybory 4 czerwca przyniosły Polakom prawdziwą wolność.

Dziś – w tym szczególnym miejscu spoczynku żołnierzy polskich – składamy hołd wszystkim ofiarom i bohaterom II wojny światowej. Ale dziękujemy i tym, którzy po jej zakończeniu poświęcili życie, by Polska była suwerennym państwem.

Dziś nasza ojczyzna jest wolna i niepodległa. Ale pamiętajmy, że tuż za naszą wschodnią granicą trwa wojna. W Ukrainie giną niewinni ludzie, żołnierze, cywile, mężczyźni, kobiety i dzieci. Giną przez imperialistyczne zapędy człowieka, który nie chce się zatrzymać. Dlatego wsparcie dla Ukrainy jest tak ważne. Historia nie może się powtórzyć.

  •  - Narodowy Dzień Zwycięstwa-46
    Narodowy Dzień Zwycięstwa-46
liczba wejść: 739