Na węźle Wrocław Stadion zamknięta zostanie łącznica wjazdowa Wspólna strategia dla Odry - Konferencja w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim Ostrzeżenie przed nadchodzącymi dużymi upałami Wywiad z Wojewodą Dolnośląskim Maciejem Awiżeniem Pierwsze pół roku pracy Wojewody Dolnośląskiego Macieja Awiżenia Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Spotkania informacyjne z przedstawicielami pracodawców i pełnomocników cudzoziemców

Po kilkadziesiąt osób – przedstawicieli pracodawców i pełnomocników cudzoziemców, wzięło udział w dwóch spotkaniach informacyjnych w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Przedstawiono na nich działania, jakie podjął urząd, by rozwiązać problemy, z którymi borykają się cudzoziemcy, ich pełnomocnicy i pracodawcy.

W piątek, 7 czerwca, w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się dwa spotkania przedstawicieli pracodawców i pełnomocników cudzoziemców z dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Joanną Bober i jej zastępczyniami: Magdaleną Drozd-Bezdek oraz Anną Wójcik-Stysiał.

Przedstawicieli pracodawców i pełnomocników cudzoziemców przywitał Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń. Podziękował im za przybycie i przypomniał, że zastał urząd z ponad 50 tys. zaległych w zajmującym się cudzoziemcami wydziale wniosków.

 - To jest sytuacja, z którą musimy sobie poradzić. Naszym podstawowym problemem jest brak kadry. Ale zmieniamy się. Zawnioskowaliśmy do ministerstwa o etaty, pokazaliśmy, jakie mamy obciążenie – poinformował wojewoda przypominając, że zmieniane są także procedury, które nie działały. 

Wojewoda Maciej Awiżeń zapewnił też o otwartości na dialog oraz zachęcił uczestników spotkania, by szczerze porozmawiali z dyrektorkami o problemach, na jakie natrafiają w urzędzie, a także by - jeśli zechcą – podzielili się z nimi swoimi pomysłami. – Jesteśmy na nie otwarci – podkreślał wojewoda, zaznaczając że ma nadzieję, że to pierwsze, ale nie ostatnie takie spotkania.

Za przyjście i pozytywną reakcję na zaproszenie urzędu podziękowała przedstawicielom cudzoziemców dyrektor wydziału Joanna Bober. Podkreśliła, że reorganizacja pracy wydziału już się odbywa, a wprowadzane w nim zmiany mają pozwolić na rozwiązanie problemów. – Mam świadomość, że nic nie zadzieje się natychmiast, ale konkretne działania i kroki już podjęliśmy – zapewniła.

Przedstawiciele pracodawców i pełnomocnicy cudzoziemców zwracali uwagę na problemy, z jakimi się spotykają w pracy urzędników, działaniu infolinii i systemu "Przybysz" czy składaniu wniosków. Dyrektor wydziału poinformowała, że pracownicy DUW zostali zobowiązani już do prac nad uaktualnieniem systemu "Przybysz", obsada infolinii zostanie wzmocniona, zostanie uruchomiony punkt przyjmowania załączników do toczących się postępowań.

Forma zaproponowana przez Wojewodę Dolnośląskiego okazała się bardzo potrzebną platformą do dyskusji. Dzięki szczegółowym prezentacjom oraz możliwości zadawania pytań, Pełnomocnicy Cudzoziemców i Przedstawiciele Pracodawców uzyskali odpowiedzi na wiele nurtujących ich kwestii prawnych. Spotkanie to dało pewność, że mogą oni liczyć na wsparcie i zrozumienie ze strony DUW. Inicjatywa ta została bardzo doceniona dzięki profesjonalnemu i merytorycznemu poziomowi. Omówiono najważniejsze praktyki zatrudniania cudzoziemców.

Nagranie całego spotkania można obaczyć TUTAJ

O zmianach w DUW

  1. Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń wystąpił do MSWiA o 57 etatów, celem kadrowego wzmocnienia Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, które mają być uruchomione w najbliższych miesiącach.
  2. Nastąpiło czasowe przesunięcie części pracowników celem kadrowego wzmocnienia wydziału.
  3. Wydział pozyskał 13 857 333, 33 zł z Funduszu FAMI oraz z budżetu państwa na realizację zadania "Zwiększenie dostępności i poprawa jakości usług dla obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku, które będą wykorzystane w latach 2024-2029.
liczba wejść: 1235