Powiaty i gminy
Aktualności
Wojewoda Dolnośląski wręczył Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wrocławskiej poetce Urszuli Kozioł
Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń wręczył pani Urszuli Kozioł Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. We wrocławskim ratuszu odbyły się uroczyste obchody 93. urodzin poetki i pisarki.
W czwartek, 20 czerwca, w Sali Wielkiej Starego Ratusza we Wrocławiu wybitna wrocławska poetka i pisarka Urszula Kozioł obchodziła jubileusz 93. urodzin. W czasie organizowanej przez Urząd Miejski Wrocławia oraz Ośrodek Kultury i Sztuki uroczystości Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń wręczył pani Urszuli Kozioł Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Wnioskowali o niego do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiciele miesięcznika "Odra" wydawanego przez Instytut Książki oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Urszula Kozioł - wrocławska poetka pokolenia "Współczesności"
Urszula Kozioł, która debiutowała w roku 1953, zaliczana jest do tzw. pokolenia „Współczesności”, do którego należeli także m.in. Stanisław Grochowiak, Andrzej Bursa, Jerzy Harasymowicz, Halina Poświatowska, Ernest Bryll, Edward Stachura, Stanisław Czycz, Marek Hłasko, Marek Nowakowski.
W Bystrzycy Kłodzkiej i Wrocławiu pracowała jako nauczycielka, później związana była z periodykami literackimi ukazującymi się we Wrocławiu (w latach 1956-58 „Poglądy”, a następnie – do dziś – miesięcznik „Odra”, w którym w latach 1972-2021 kierowała działem literackim). W tym samym czasie publikowała w najważniejszych polskich pismach literackich („Współczesności”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Poezji”, „Twórczości”) W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych współpracowała z Teatrem Studenckim „Kalambur”. W stanie wojennym była założycielką i działaczką Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego we Wrocławiu.
Urszula Kozioł - wrocławska poetka wielokrotnie nagadzana
Za swoją twórczość była nagradzana najbardziej prestiżowymi nagrodami literackimi w Polsce (m.in. Nagroda im. Władysława Broniewskiego (1964), Nagroda im. Stanisława Piętaka (1965), Literacka Nagroda Polskiego PEN-Clubu (1998), Nagroda Poetycka Silesius (2011), Nagroda Literacka m. st. Warszawy (2015), Nagroda Człowieka Słowa (2019), oraz za granicą (Nagroda Fundacji im. Kościelskich (Genewa, 1969), Nagroda Złoty Centaur (Włochy, 1982), Główna Nagroda Kulturalna Śląska przyznawana przez rząd Dolnej Saksonii (Niemcy, 1997), Nagroda Literacka im. Eichendorffa (Niemcy, 2002)). Była czterokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” i trzykrotnie do Nagrody Poetyckiej „Orfeusz.
Była członkiem Związku Literatów Polskich (od 1963 roku do rozwiązania ZLP w 1983, pełniła m.in. funkcję prezesa Oddziału Wrocławskiego ZLP i członka Zarządu Głównego (1978-1983)); w 1989 roku została członkiem założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1993 – członkiem Zarządu Głównego SPP); od 1971 roku jest członkiem Polskiego PEN-Clubu, przez wiele lat wchodziła w skład Zarządu Głównego).
Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego na mocy art. 7 ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1983 oraz z 2019 r. poz. 115) przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
J