Powiaty i gminy
Aktualności
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Uchodzcy
Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń spotkał się z przedstawicielami Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców przy ONZ. W trakcie wizyty omówiono możliwości wszechstronnej współpracy na rzecz wsparcia uchodźców.
Przedstawiciele UNHCR wyrazili uznanie dla działań na terenie Województwa Dolnośląskiego za wzorową reakcję na ukraiński kryzys uchodźczy oraz ciągłą solidarność z osobami zmuszonymi do ucieczki. Stwarza to realną szansę na wzmocnienie systemu azylowego dla wszystkich uchodźców. Oprócz ochrony najsłabszych, Dolny Śląsk także pomagał uchodźcom w szukaniu pracy, zakładaniu firm i wnoszeniu tym samym wkładu w gospodarkę w regionie.
W spotkaniu udział wzięli m.in.: Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń, Dyrektor Biura Wojewody i Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Wojciech Skrzypczyk oraz Sabrina Amirat z UHCR i Dyrektor Biura UNHCR Astrid Castelein i Oskar Grzegorczyk. Tego dnia dzieci i młodzież z Dolnego Śląska wzięły także udział w warsztatach malowania muralu we Wrocławiu.
Obchodzony co roku Światowy Dzień Uchodźcy, w 2024 skupia się wokół solidarności z uchodźcami i poszukiwania dla nich rozwiązań. Solidarność to otwarte drzwi i wspólne działania na rzecz budowy świata, w którym uchodźcy są mile widziani. Żadne działanie nie jest zbyt mało istotne, niezależnie od tego, czy jest to przyjęcie uchodźcy do swojej społeczności, czy też opowiadanie się za polityką, która chroni i wspiera ludzi zmuszonych do ucieczki.
Według – Deloitte - międzynarodowej firmy doradczej realizującej profesjonalne usługi doradcze w ramach m.in. audytu, doradztwa gospodarczego, zarządzania ryzykiem – „pozytywny wpływ uchodźców na gospodarkę w Polsce został wzmocniony przez ich szybkie wejście na rynek pracy. Podatki wpłacone przez uchodźców sięgnęły 10-14 mld zł w 2022 i kolejnych 15-20 mld zł w 2023, czyli więcej niż wydatki państwa na początkową pomoc.”
Podczas Światowego Dnia Uchodźcy, jak i każdego innego dnia, UNHCR pochwala odwagę i siłę osób przymusowo wysiedlonych, które pomimo ogromnych przeciwności losu rozwijają się i zachowują nadzieję na lepszą przyszłość – także nadzieję na powrót do domu dla tych, którzy się na to zdecydują, jeśli warunki na to pozwolą.