Punkty zbiórki pomocy dla powodzian na Dolnym Śląsku Uroczystość upamiętnienia 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej Komunikat dotyczący pogrzebu posłanki Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej Zwiększenie dostępności i poprawa jakości usług dla obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku Turystyczny pociąg retro na Dolnym Śląsku Sekretarz Stanu MSWiA Wiesław Szczepański z wizytą u Wojewody Dolnośląskiego Dobra współpraca Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego z Powiatem Wrocławskim Święto Wojska Polskiego Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń uczcił na Śnieżce dzień św. Wawrzyńca Na węźle Wrocław Stadion zamknięta zostanie łącznica wjazdowa
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wojewoda Dolnośląski spotkał się z protestującymi leśnikami, pracownikami sektora leśno-drzewnego oraz społecznikami i przyrodnikami

Protestujący leśnicy spotkali się z przedstawicielem rządu w terenie, by za jego pośrednictwem przekazać swoje postulaty m.in., do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń wyraził zrozumienie dla problemów zgłaszanych przez leśników oraz lokalnych społeczników.

Około 150 osób zebrało się 12 lipca przed budynkiem DUW, skandując hasła w obronie Lasów Państwowych w 100-lecie ich istnienia, oraz w obronie przedsiębiorców leśnych i drzewnych, sektora leśno-drzewnego. Organizatorem był Związek Leśników Polskich w RP Regionu Dolnośląskiego we Wrocławiu. Równolegle przy budynku DUW swoje postulaty wyrazili także miejscy społecznicy i przedstawiciele stowarzyszeń Leśnych - niepodzielający wszystkich wniosków i uwag Związku Leśników Polskich RP.

Przypominamy, że w umowie koalicyjnej Rząd RP wpisał wyłączenie 20 proc. cennych obszarów leśnych z wycinki, a także przywrócenie społecznej kontroli nad lasami. Zreformowane będą Lasy Państwowe. Związkowcy poprosili o rozmowę z Wojewodą, który wyszedł do zgromadzonych, aby się z nimi spotkać i porozmawiać. Ponadto Wojewoda zaprosił do „rozmów przy stole” delegację z dwóch ww. zgromadzeń. Obie przyjęły zaproszenie od Wojewody.

Informujemy, że obecnie dojście do celu 20 procent jest procesem długofalowym, uzasadnionym przyrodniczo i społecznie, realizowanym w oparciu o aktualne dane i analizy, we współpracy ze wszystkimi podmiotami w łańcuchu leśno-drzewnym. Celem Rządu jest zatrzymanie wycinek na terenach cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, odejście od preferowania zrębów zupełnych, przywrócenie nadzoru społecznego nad gospodarką leśną – pełnej partycypacji społecznej – i udziału samorządów w tym procesie, zapewnienie kontroli sądowej gwarantującej praworządność w procesie gospodarowania lasami oraz realizacja oczekiwanego społecznie celu ochrony 20% polskich lasów. Nie ma w rozważaniach na temat transformacji polskiego leśnictwa kwestii prywatyzacji dobra narodowego jakim są lasy państwowe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie wstrzymuje wypłat środków pieniężnych dla leśników. Wszystkie nieprawidłowości i nadużycia, które miały miejsce w ostatnich latach w Lasach Państwowych, zostaną z pełną determinacją wyjaśnione.

W skład delegacji Związku Leśników Polskich w RP Regionu Dolnośląskiego i Stowarzyszeń Przedsiębiorców Leśnych weszli:  

Prezydium Związku (..)

Grzegorz Cierlik – Przewodniczący / Nadleśnictwo Węgliniec,
Piotr Mirek - Członek / Nadleśnictwo Zdroje,
oraz
Marcin Słatyński - przedstawiciel Nadleśnictwa Zdroje,
Andrzej Grzelak - Członek Rady Regionu Nadleśnictwo Oborniki Śląskie,
Dariusz Szczepański – Wiceprezes Zarządu i Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych – Odział we Wrocławiu.

W skład delegacji ruchów i stowarzyszeń Leśnych weszli:
Joanna Szczygielska – Żółtańska – „Rodzice dla klimatu Ratujmy Las Kotowicki”
Robert Maślak – radny Miaślak – Radny Miejski Wrocławia, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody,
Paweł Kisiel – przyrodnik, „Inicjatywa Wrocławska Przyroda”,
Błażej Miernikiewicz  - „Fota4Climate”,
Robert Suligowski – Radny Miejski Wrocławia, „Ratujmy Las Mokrzański”.

Na prośbę Wojewody Dolnośląskiego Macieja Awiżenia zaplanowane jest kolejne spotkanie 7 sierpnia br. w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego z zainteresowanymi stronami, które wzięły udział w dzisiejszej manifestacji.  

12 lipca to Dzień Leśnika. Święto branży leśnej. W tym dniu wspominamy osobę świętego Jana Gwalberta, patrona leśników, strażników leśnych oraz wszystkich osób pracujących w lesie i na rzecz lasów.

  „Wszystkim pracownikom Lasów Państwowych – obecnym i byłym – z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 100- lecia istnienia Lasów Państwowych, składamy serdeczne podziękowania za profesjonalizm i podejmowane działania na rzecz naszego wspólnego leśnego dziedzictwa”.

liczba wejść: 797