Uroczystość upamiętnienia 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej Komunikat dotyczący pogrzebu posłanki Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej Zwiększenie dostępności i poprawa jakości usług dla obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku Turystyczny pociąg retro na Dolnym Śląsku Sekretarz Stanu MSWiA Wiesław Szczepański z wizytą u Wojewody Dolnośląskiego Dobra współpraca Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego z Powiatem Wrocławskim Święto Wojska Polskiego Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń uczcił na Śnieżce dzień św. Wawrzyńca Na węźle Wrocław Stadion zamknięta zostanie łącznica wjazdowa Wspólna strategia dla Odry - Konferencja w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zwiększenie dostępności i poprawa jakości usług dla obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku

Wojewoda Dolnośląski realizuje projekt FAMI.02.01-IZ.00-0014/24 pn. „Zwiększenie dostępności i poprawa jakości usług dla obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku” dofinansowany z Programu Funduszu Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027 r.

Projekt pn. „Zwiększenie dostępności i poprawa jakości usług dla obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku”

Wojewoda Dolnośląski realizuje projekt FAMI.02.01-IZ.00-0014/24 pn. Zwiększenie dostępności i poprawa jakości usług dla obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku” dofinansowany z Programu Funduszu Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027 r.

Wartość projektu: 13 857 333,33

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 10 392 999,95

Dofinansowanie z budżetu państwa: 3 464 333,38

Ramy czasowe realizacji projektu: 1.05.2024 – 31.12.2029

 

Projekt skierowany jest do cudzoziemców wpisujących się w grupę docelową celu „Legalna migracja

i integracja” zgodnie z Podręcznikiem Beneficjenta. Uczestnikami projektu są obywatele państw

trzecich, tj. państw niebędących członkami Unii Europejskiej, przebywający na terytorium RP legalnie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Adresatem projektu jest również społeczeństwo przyjmujące, w szczególności urzędnicy, pracodawcy,

pracownicy placówek edukacyjnych.

Celem Projektu jest usprawnienie procesów uzyskiwania zezwoleń na pobyt i zezwoleń na pracę, zapewnienie sprawnej obsługi klienta, dzięki realizacji pięciu działań:

  1. Zapewnieniu dostępu do informacji poprzez udostępnienie nowoczesnych narzędzi informatycznych i rozwiązań cyfrowych.
  2. Zapewnienie skutecznej komunikacji z klientem.
  3. Promocje zasad legalnej migracji obywateli państw trzecich i ich akceptacji w społeczeństwie przyjmującym.
  4. Budowanie zdolności organów migracyjnych w tym przygotowanie pracowników na wyzwania migracyjne związane ze zwiększoną obsługą cudzoziemców.
  5. Zaspokojenie potrzeb komórek działających na rzecz OPT poprzez modernizację/wymianę infrastruktury.

 

 

Cele szczegółowe projektu:

  1. Optymalizacja pracy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców jako odpowiedź na stały wzrost napływu obywateli państw trzecich.
  2. Utworzenie i wdrożenie nowoczesnego Systemu Obsługi Cudzoziemców z e-usługami, mającego na celu ułatwienie OPT dostępu do stanu sprawy w DUW, a pracownikom wydziału prowadzenie postępowań w sprawach cudzoziemskich.
  3. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych wspierających realizację zadań dotyczących OPT prowadzonych przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki.
  4. Udoskonalenie systemu komunikacji z klientem poprzez: utrzymanie infolinii, utworzenie punktów konsultacyjnych infolinii, infokiosków, interaktywnej strony internetowej wydziału SOC, przeprowadzenie kampanii informacyjnych służących upowszechnianiu wiedzy o zasadach wjazdu i pobytu OPT na terytorium RP i Strefy Schengen, zorganizowaniu wydarzeń informacyjnych skierowanych do konkretnych grup docelowych projektu.
  5. Prowadzenie działań informacyjnych w placówkach edukacyjnych (uczelniach) na temat legalizacji pobytu cudzoziemców spoza Unii Europejskiej.
  6. Podniesienie kompetencji, rozwój umiejętności oraz wiedzy specjalistycznej pracowników Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, wykonujących zadania z zakresu obsługi obywateli państw trzecich w obszarze legalizacji pobytu i pracy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, a także w obszarze międzykulturowości i niedyskryminacji.
  7. Stworzenie warunków do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i nawiązania zawodowych relacji pomiędzy przedstawicielami instytucji działających w obszarze migracji i integracji poprzez organizację wizyt studyjnych w okresie realizacji projektu celem podniesienia jakości świadczonych usług.
  8. Poprawa infrastruktury niezbędnej do właściwego funkcjonowania i zwiększenia efektywności pracy służb Wojewody Dolnośląskiego realizujących zadania z zakresu legalizacji pobytu i pracy obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku.
  9. Ułatwienie imigrantom adaptacji oraz akceptacji norm kraju przyjmującego dzięki przygotowaniu informatorów wprowadzających cudzoziemców w zasady funkcjonujące w Polsce, w tym w zakresie informacji o uzyskaniu zezwoleń pobytowych, prawach i obowiązkach, rynku pracy, dostępie do usług publicznych

Realizacja projektu usprawni pracę komórek wydziału w zakresie obsługi cudzoziemców, interesant otrzyma profesjonalną, kompleksową obsługę, a przede wszystkim szybciej załatwi sprawę w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Efektem długofalowym projektu będzie m.in. podniesienie wiedzy obywateli państw trzecich na temat procedur administracyjnych w zakresie legalizacji pobytu na Dolnym Śląsku.

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

#FunduszeUE    #FunduszeEuropejskie

Warto odwiedzić: Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA

 

liczba wejść: 832