Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
09 lutego 2007

Krzyże Zesłańców Sybiru i Honorowe Odznaki Sybiraka

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk wręczył Medal Pro Memoria i 77 Krzyży Zesłańców Sybiru. Gratulując Sybirakom odznaczenia wojewoda przypomniał historię Polaków zsyłanych na Sybir. „Przeżyliście, by dać świadectwo ich i swojej ofiary, cierpienia, ale i zwycięstwa. (...) Za rok minie 80 lat od powstania Waszego Związku, reaktywowanego w 1988 roku. Bezkresny Wschód od setek lat służył kolejnym władcom Rosji jako miejsce uwięzienia, zsyłki i niewolniczej pracy. Przypomnieć warto, iż już 400 lat temu trafili tam pierwsi Polacy, żołnierze Stefana Batorego - wzięci przez Rosjan do niewoli. Tam też trafiły tysiące pojmanych konfederatów barskich, w czasach jeszcze formalnej niepodległości Rzeczpospolitej. Potem nasilał się żywy strumień tysięcy, dziesiątków tysięcy, wreszcie setek tysięcy najlepszych synów i córek naszej Ojczyzny, znikających w sybirskiej zamieci. Powstanie kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, filomaci, konspiratorzy ks. Ściegiennego, socjaliści Józefa Piłsudskiego, rewolucjoniści z 1905 roku... Długa lista bohaterów. To ich czcili Wasi poprzednicy, zakładając Związek Sybiraków w 1928 roku. Nie spodziewali się zapewne, że już wkrótce kolejne setki tysięcy Polaków, łącznie około półtora miliona, pojadą, już nie kibitkami, a bydlęcymi wagonami, tym samym szlakiem cierpienia. Na Sybir... Kobiety, mężczyźni, dzieci, wyrwani ze swej Ojczyzny przez siepaczy NKWD. Setki tysięcy zginęło."

Wręczone zostały także Honorowe Odznaki Sybiraka wojewodzie Krzysztofowi Grzelczykowi i dyrektor gabinetu wojewody Dominice Potockiej. Związek Sybiraków nadaje Honorowe Odznaki Sybiraka za służbę społeczności sybirackiej oraz zaangażowanie w propagowanie idei i realizację zadań Związku Sybiraków. Wojewoda gorąco podziękował za to, że docenione zostały jego działania służące zachowaniu pamięci i szacunku dla ofiary Sybiraków w walce o wolność.

liczba wejść: 2625