Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
25 maja 2010

Podsumowanie spotkania Sztabu Kryzysowego

  •  -

Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec poinformował dziś, że fala kulminacyjna dotarła do granic Dolnego Śląska. Na terenie naszego województwa rozpoczął się proces opadania poziomu wody. Na wodowskazie w Krzyżanowicach w ciągu 18 godzin zaznaczył się spadek z 337 cm do 313cm. Oznacza to, że w dolnym biegu Odry sytuacja się stabilizuje.

Nieustannie monitorowane są okolice Oławy, gdzie spadek poziomu wody na wodowskazie jest zauważalny ale niewielki. Od wczorajszego wieczora poziom wody obniżył się tam z 735 cm do 727 cm.

Wspólnie z Komendantem Wojewódzkim Straży Pożarnej Jarosławiem Wojciechowskim oraz Komendantem Wojewódzkim Policji Zbigniewem Maciejewskim dokonany został rekonesans w trzech północno - zachodnich powiatach Dolnego Śląska: Głogowskim, Górowskim, Lubińskim. Władze samorządowe na tych terenach radzą sobie z zaistniałą sytuacją bardzo sprawnie. Szczególnie trudna sytuacja jest w Dobrzejowicach, gdzie powódź zaatakowała wały w momencie kiedy były one remontowane. Do obrony obwałowań zaangażowane było wojsko, straż pożarna, okoliczni mieszkańcy oraz więźniowie.

Od dwóch dni trwa na Dolnym Śląsku akcja zbierania z gmin poszkodowanych podczas powodzi wniosków na zasiłki dla powodzian. Do dziś otrzymaliśmy informację z 9 gmin, w sumie wskazano 399 rodzin, które będą się ubiegały o tą pomoc. W związku z tym do MSWiA złożone zostało zapotrzebowanie na kwotę 2 246 000 zł, aby w trybie pilnym możliwa była ich wypłata.

Komendant Wojewódzki policji Zbigniew Maciejewski oraz Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk. Jerzy Panas potwierdzili, że dla potrzebujących mieszkańców terenów dotkniętych przez powódź ich służby udostępniły swoich psychologów.

Dr. Jacek Klakoczar, szef Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, poinformował że na terenie Dolnego Śląska nie występują żadne ogniska epidemiologiczne. Rozpoczęła się jednak profilaktyczna akcja szczepienia osób, które brały czynny udział w walce z żywiołem. W samym powiecie wrocławskim przeciw tężcowi zostało do tej pory zaszczepione 400 osób. Dr Klakoczar potwierdził również, że woda w kranach na terenach dotkniętych powodzią jest zdatna do picia.

liczba wejść: 2053