Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
14 sierpnia 2012

Kolejny etap udzielania pomocy poszkodowanym w lipcowych nawałnicach

  •  -
Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa podpisał i przekazał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wniosek o uruchomienie środków na wypłatę pomocy w kwocie do 20 tys. zł na remonty budynków i lokali dla mieszkańców gmin dotkniętych lipcowymi nawałnicami.

Z  wnioskami do Wojewody zwróciło się 8 gmin. Zgłoszono w sumie 102 uszkodzone lub zniszczone budynki i mieszkania. Łączna kwota wniosków to blisko 1 mln 400 tys.  zł. Największą liczbę obiektów, bo aż 53, na łączną kwotę blisko 900 tys. zł zgłosiła gmina Olszyna, a z Jeleniej Góry zgłoszono 21 obiektów na kwotę  ponad 200 tys. zł.

Pomoc jest udzielana w formie zasiłku celowego, niezależnie od dochodów oraz od odszkodowania przysługującego z tytułu ubezpieczenia budynku czy mieszkania od skutków klęsk żywiołowych. Wypłaty takich zasiłków dokonują miejscowe ośrodki pomocy społecznej.

Wojewoda podpisał i przesłał  do ministerstwa także wniosek o uruchomienie wypłat dla jednostek samorządu terytorialnego na odbudowę zniszczeń  w infrastrukturze.  

6 gmin (Gryfów Śląskich, Janowice Wielkie, Jelenia Góra, Lubań, Olszyna, Świerzawa, Wojcieszów) i 4 powiaty (Jeleniogórski, Lubański, Lwówecki i Złotoryjski) zgłosiły w sumie 57 zadań na łączną kwotę blisko 50 mln zł. Są to wnioski dotyczące remontów dróg i ulic, oświetlenia drogowego, przepraw mostowych, kładek czy murów oporowych. Są wśród nich min. wnioski z powiatu Lubańskiego na remont blisko 3 i pół kilometra drogi w Olszynie oszacowany na 6 mln 400 tys. zł, wniosek z powiatu jeleniogórskiego na remont drogi Czernica - Janówek za 5 i pół mln zł czy powiatu Lwóweckiego na remont ponad 10 kilometrów drogi Wolbromów - Gryfów Śląski oszacowany na 4 mln zł.

liczba wejść: 1709