Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
30 sierpnia 2012

Zapewnienie bezpieczeństwa i sprawne zarządzanie kryzysowe na obszarze pogranicza wspólnym zadaniem Dolnego Śląska i Saksonii

  •  -
Saksonia jest niezwykle ważnym sąsiadem Dolnego Śląska. Zapoczątkowana w latach 90-tych współpraca rozwija się bardzo dobrze i obejmuje wiele różnorodnych obszarów tematycznych. W części z nich jest nie tylko wyrazem dobrej woli obu stron, ale praktycznej konieczności. Tak jest choćby w przypadku wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców obszarów przygranicznych.

30 sierpnia br. w Bad Muskau odbyło się coroczne spotkanie Wojewody Dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy z Ministrem Spraw Wewnętrznych Saksonii Marcusem Ulbigiem. Tematem rozmów było m.in.  wspólne zwalczania przestępczości przygranicznej, wzajemna pomoc w sytuacjach kryzysowych oraz współpraca w zakresie ratownictwa medycznego. Wojewoda wspólnie z ministrem uzgodnili między innymi zwiększenie liczby wspólnych, polsko-niemieckich patroli przygranicznych, powiększenie wspólnej saksońsko-dolnośląskiej grupy dochodzeniowo-śledczej z 10 do 20 funkcjonariuszy, powołanie grupy roboczej, która do końca roku ma uzgodnić szczegółowe warunki pozwalające na działanie służb ratownictwa medycznego po obu stronach granicy.

Efektem przygotowywanego porozumienia ma być możliwość swobodnego udzielania pomocy poszkodowanym przez służby znajdujące się bliżej zdarzenia bez względu na to, po której stronie granicy się znajdują. Podobne porozumienie obejmuje również działania straży pożarnej.

liczba wejść: 1723