Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
23 czerwca 2014

Wystawa z okazji 90-lecia Polskich Lasów Państwowych

W 1924 r. powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe, któremu prezydent Polski Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami. Dziś z okazji 90 powołania organizacji w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim otwarta została wystawa poświęcona historii polskiego leśnictwa. W uroczystości wzięła udział wicewojewoda Ewa Mańkowska.

Tak jak od początku swego istnienia, Lasy Państwowe są dziś liderem w ochronie przyrody i różnorodności biologicznej. Na zarządzanych przez nie obszarach istnieje większość z form ochrony przyrody w Polsce, w tym 1267 rezerwatów o powierzchni blisko 122 tys. ha, prawie 11 tys. pomników przyrody, ponad 9 tys. użytków ekologicznych o powierzchni niemal 22 tys. ha, 126 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych o powierzchni 35,5 tys. ha. Włącznie z rezerwatami aż 49% Lasów Państwowych ma status lasów ochronnych. Chronią one m.in. glebę, zasoby wody, lasy wokół miast i te uszkodzone przez przemysł, cenne drzewostany nasienne czy ostoje chronionych zwierząt.

Istotnym elementem pracy na rzecz lasów, ale również ludzi, jest wykorzystanie leśnych zasobów, zwłaszcza drewna. Lasy Państwowe dostarczają około 95% drewna zużywanego przez polski przemysł i gospodarstwa domowe. Od 1990 r. zapotrzebowanie na ten surowiec wzrosło w Polsce ponad dwukrotnie – od niespełna połowy do jednego metra sześciennego w przeliczeniu na mieszkańca. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy systematycznie zwiększają pozyskanie surowca: w ciągu ostatnich 20 lat wzrosło ono także przeszło dwukrotnie – do 36 mln m3 rocznie. Pod względem produkcji przemysłowego drewna okrągłego Polska zajmuje dziś jedenaste miejsce w świecie.

Sprzedaż drewna to źródło niemal 90% przychodów Lasów Państwowych, co zapewnia im samodzielność finansową i pozwala realizować na własny koszt liczne zadania w zakresie ochrony przyrody i lasu, hodowli lasy czy jego udostępniania.

 • - Fot. DUW
  Fot. DUW
 • - Fot. DUW
  Fot. DUW
 • - Fot. DUW
  Fot. DUW
 • - Fot. DUW
  Fot. DUW