Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
27 czerwca 2014

800 lat Wlenia

W 1214 roku Książę Śląski Henryk Brodaty wraz z małżonką Jadwigą Śląską nadał miejscowości Wleń prawa miejskie. Dziś po 800 latach mieszkańcy miasta świętują jubileusz tego wydarzenia. W specjalnie z tej okazji zwołanej sesji Rady Miasta i Gminy Wleń wziął udział Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz.

Wojewoda podkreślił, że świętowanie jubileuszu 800- lecia Wlenia wraz z mieszkańcami, jest dla niego wydarzeniem bardzo radosnym. Wleń to miasto przepełnione tradycją i historią, która pozostawiła w nim wiele architektonicznych skarbów. Zdaniem Tomasza Smolarza Wleń to chluba Dolnego Śląska i wyjątkowe miejsce na ziemi, które dzięki swoim mieszkańcom przetrwa kolejne 800 lat.

Wleń to jedno z najstarszych miast śląskich, położone w dolinie rzeki Bóbr na wysokości 230-240 m n.p.m., w odległości 18 km od Jeleniej Góry i Lwówka Śl. w centralnej części Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Wleń uważany jest za jedno z najpiękniej położonych miasteczek na Dolnym Śląsku. Od wschodu i północnego zachodu opasany rzeką, zaś od zachodu zamknięty potężną górą bazaltową dźwigającą ruiny piastowskiego zamku z dobrze zachowaną basztą, z której roztacza się rozległy widok na Sudety Zachodnie.

 • - fot. DUW
  fot. DUW
 • - fot. DUW
  fot. DUW
 • - fot. DUW
  fot. DUW
 • - fot. DUW
  fot. DUW
 • - fot. DUW
  fot. DUW
 • - fot. DUW
  fot. DUW
 • - fot. DUW
  fot. DUW