Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Mienie zabużańskie

Karta usług - potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP.

DOLNOŚLĄSKI
URZĄD WOJEWÓDZKI
we WROCŁAWIU

KARTA USŁUGI Nr:NRŚ-MZ.0133.1.2023
 
Potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej Data zatwierdzenia:
      30.03.2023 r.
Co chcę załatwić? Uzyskać decyzję potwierdzającą prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku wypędzenia z byłego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego opuszczenia w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r.
Kogo dotyczy?
  1. Właściciela (współwłaściciela) nieruchomości pozostawionej poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, który spełnia łącznie poniższe wymogi:
    1. w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r. został wypędzony z byłego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie mógł na nie powrócić lub opuścił je na podstawie umów międzynarodowych albo w skutek innych okoliczności związanych z wojną rozpoczętą w 1939 r.
    2. był w dniu 1 września 1939 r. obywatelem polskim i miał miejsce zamieszkania na byłym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    3. posiada obywatelstwo polskie.
  2. Wszystkich spadkobierców właściciela pozostawionej nieruchomości (spełniającego wymogi określone w punkcie 1), albo niektórych spośród spadkobierców wskazanych przez pozostałych, jeżeli posiadają obywatelstwo polskie.
Co przygotować?
  1. Dowody, które świadczą o pozostawieniu nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz o jej rodzaju i powierzchni. Dowodami takimi mogą być:
  • urzędowy opis mienia,
  • orzeczenie wydane przez były Państwowy Urząd Repatriacyjny,
  • dokumenty urzędowe w tym sądowe, a także dokumenty pozyskane z archiwów państwowych Republiki Białorusi, Republiki Litewskiej, Ukrainy.

W razie braku dokumentów dowodami mogą być oświadczenia dwóch świadków złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia przed notariuszem, organem prowadzącym postępowanie lub w polskiej placówce konsularnej w kraju zamieszkania świadka, którzy:

  • zamieszkiwali w miejscowości, w której znajduje się nieruchomość pozostawiona poza obecnymi granicami RP lub w miejscowości sąsiedniej,
  • nie są osobami bliskimi właścicieli lub osób ubiegających się o potwierdzenie prawa do rekompensaty, tj. zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem, dziećmi rodzeństwa, małżonkami, osobami przysposabiającymi lub przysposobionymi, osobami pozostającymi faktycznie we wspólnym pożyciu tych osób;
  1. Dowody, które świadczą o posiadaniu obywatelstwa polskiego przez właściciela pozostawionej nieruchomości w dniu 1 września 1939 r. oraz obecnie. Jeżeli z wnioskiem występują spadkobiercy właściciela dowody świadczące o posiadaniu przez nich obywatelstwa polskiego
  2. Dowody potwierdzające kolejne miejsca zamieszkania wnioskodawcy. W przypadku, gdy wnioskodawcami są spadkobiercy właściciela należy dołączyć ponadto dowody potwierdzające kolejne miejsca zamieszkania właściciela pozostawionej nieruchomości po przybyciu na obecne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W razie braku takich dowodów do wniosku należy dołączyć oświadczenie wnioskodawcy o miejscu lub miejscach zamieszkania tych osób;
  3. Oświadczenie wnioskodawcy o dotychczasowym stanie realizacji prawa do rekompensaty;
  4. W przypadku, gdy w ramach wcześniejszej realizacji prawa do rekompensaty, wnioskodawca  nabył na własność albo w użytkowanie wieczyste nieruchomości Skarbu Państwa, lub nieruchomości takie nabyli jego poprzednicy prawni, należy dołączyć do wniosku dokumenty urzędowe poświadczające nabycie;
  5. W przypadku śmierci właściciela pozostawionej nieruchomości do wniosku należy dołączyć prawomocne postanowienie  właściwego sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo o dziale spadku lub zarejestrowany notarialny akt poświadczenia dziedziczenia, potwierdzające fakt dziedziczenia przez wnioskodawcę po właścicielu pozostawionej nieruchomości;
     
Jakie dokumenty muszę wypełnić?
  1. Wniosek o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej
  2. Oświadczenie o stanie realizacji prawa do rekompensaty.
  3. W przypadku braku dowodów potwierdzających miejsca zamieszkania wnioskodawcy i właściciela pozostawionej nieruchomości należy wypełnić oświadczenie o miejscach zamieszkania na obecnym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak wypełnić dokumenty? Dokumenty należy uzupełnić w zakresie wszystkich wymaganych informacji. W przypadku, gdy pytanie nie dotyczy sytuacji wnioskodawcy należy wpisać „nie dotyczy” bądź skreślić miejsce na odpowiedź.
 
Ile muszę zapłacić? Postępowania w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej są bezpłatne.
Kiedy złożyć dokumenty? Wniosek należało złożyć do dnia 31 grudnia 2008 roku.
Gdzie załatwię sprawę? Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu
Pl. Powstańców Warszawy 1
50-153 Wrocław
Wydział Nieruchomości, Rolnictwa i Środowiska
Oddział Mienia Zabużańskiego
Informacja telefoniczna – 71 340 61 56.
Co zrobi Urząd? W przypadku braku dowodów wezwie wnioskodawcę do uzupełnienia braków wniosku. Po zebraniu materiału dowodowego organ dokona sprawdzenia stanu realizacji prawa do rekompensaty we właściwych urzędach organów samorządu terytorialnego. Następnie postanowieniem dokona pozytywnej oceny wniosku strony oraz wezwie do dołączenia sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego operatu szacunkowego określającego wartość nieruchomości pozostawionej poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (oraz operatu szacunkowego nieruchomości nabytej, w przypadku wcześniejszej realizacji prawa do rekompensaty) oraz do złożenia oświadczenia o wybranej formie realizacji prawa do rekompensaty. Po złożeniu dokumentów wyda decyzję o potwierdzeniu prawa do rekompensaty za nieruchomość pozostawioną poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku niespełnienia wymogów przez wniosek strony wyda decyzję o odmowie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Jaki jest czas reakcji?

Jeżeli złożony wniosek zawiera braki, organ wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia w terminie 6 miesięcy od dnia doręczenia wezwania. Sprawdzenie stanu realizacji prawa do rekompensaty trwa około 3 miesięcy. W postanowieniu o pozytywnej ocenie wniosku wyznaczany jest termin 3 miesięcy na dostarczenie operatu szacunkowego i oświadczenia o wyborze formy realizacji prawa do rekompensaty.

Jak się odwołać?

Od decyzji służy stronom odwołanie do:

Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

ul. Stefana Batorego 5

02-591 Warszawa

za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego.

Pisemne odwołanie należy składać w terminie czternastu dni od daty doręczenia decyzji.
Informacje dodatkowe Dokumenty należy składać w oryginałach albo odpisach bądź kopiach poświadczonych urzędowo lub notarialnie.

Dokumentów świadczący o pozostawieniu nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej można poszukiwać między innymi w:
  • Archiwum Akt Nowych, ul. Hankiewicza 1, 02-103 Warszawa,
  • Archiwach Państwowych na terenie całego kraju - lista archiwów wraz z adresami,
  • Archiwach Państwowych Republiki Białorusi, Republiki Litewskiej, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy (wystąpienie do stosownego archiwum można kierować za pośrednictwem właściwej polskiej placówki dyplomatycznej - lista placówek dyplomatycznych);

Dokumenty można przesłać pocztą na adres:
Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu
Wydział Nieruchomości, Rolnictwa i Środowiska
Oddział Mienia Zabużańskiego
50-153 Wrocław, pl. Powstańców Warszawy 1
lub składać osobiście w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 1.

Informacji udzielają pracownicy prowadzący sprawę:
  • telefonicznie (w godzinach 11.00-13.00) lub
  • osobiście po wcześniejszym umówieniu się.
Informacja telefoniczna – 71 340 61 56.
Podstawa prawna Ustawa z dnia 8 lipca 2005 roku o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 r., poz. 2097)
 

 

Karta ma charakter informacyjny i nie stanowi wykładni prawa

liczba wejść: 2697