Aktualnie znajdujesz się na:

Powiaty i gminy

Historia i Pamięć

 • Uroczystości pogrzebowe śp. Tadeusza Lewandowskiego Uroczystości pogrzebowe śp. Tadeusza Lewandowskiego
  15 lipca 2021
  13 lipca wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa uczestniczył w Jeleniej Górze w uroczystościach pogrzebowych Tadeusza Lewandowskiego, zmarłego 10 lipca byłego senatora, posła i wiceprezydenta Jeleniej Góry. Wicewojewoda przekazał rodzinie przyznany Tadeuszowi Lewandowskiemu pośmiertnie przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Tadeusz Lewandowski urodził się 6 stycznia 1944 w Płuchowie. W 1971 r. ukończył technikum mechaniczne, był także absolwentem Studium Metrologii i Systemów Jakości. We wrześniu 1980 roku tworzył struktury NSZZ „Solidarność” w jeleniogórskiej Fampie. W 1982 r. w sierpniu został internowany. Po internowaniu działał w strukturach podziemnych NSZZ „Solidarność”. W 1989 roku tworzył Wojewódzki Komitet Obywatelski, a także Tymczasowy Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”. W tym samym roku został wybrany na funkcję Przewodniczącego Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność”. W 1991 r. wybrany do Sejmu RP z listy NSZZ „Solidarność”. W 1994 r. został radnym oraz zastępcą prezydenta Jeleniej Góry. W 1997 r. został wybrany do Senatu RP z listy AWS. W 2005 r. wybrany do Senatu RP z listy Prawa i Sprawiedliwości. Od 2010 do 2018 był radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
 • Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
  12 lipca 2021
  Z okazji dzisiejszego Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (przypadającego w rocznicę krwawej pacyfikacji świętokrzyskiego Michniowa z roku 1943) święta ustanowionego przed czterema laty dla upamiętnienia mieszkańców polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej, za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, za walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa wziął udział w uroczystościach zorganizowanych we wsi Węgry w gminie Żórawina, gdzie przed pomnikem Wincentego Witosa złożył biało-czerwone kwiaty.
 • Pochówek pięciu bezimiennych Powstańców Śląskich Pochówek pięciu bezimiennych Powstańców Śląskich
  08 lipca 2021
  Po 100 latach - pochówek pięciu bezimiennych Powstańców Śląskich! 6 lipca, na cmentarzu parafialnym w Kalinowie (gmina Strzelce Opolskie), wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa wziął udział w uroczystościach pogrzebowych pięciu powstańców, poległych w trakcie III Powstania Śląskiego. Szczątki powstańców (najstarszy z nich miał 25 lat, najmłodszy 14) zostały ekshumowane na polach pod Ligotą Dolną, u podnóża Góry Świętej Anny, gdzie spoczywały w nieoznaczonym miejscu pod polną drogą. W podniosłej uroczystości udział wzięli także m.in. wiceminister MON Marcin Ociepa, wicewojewoda opolska Teresa Barańska oraz przedstawiciele wojewody śląskiego. Uroczystość została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Parafię Św. Floriana w Wysokiej oraz Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich.
 • Uroczyste otwarcie wystawy plenerowej "Tu rodziła się Opozycja" Uroczyste otwarcie wystawy plenerowej "Tu rodziła się Opozycja"
  07 lipca 2021
  Wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa uczestniczył dzisiaj we Wrocławiu w uroczystym otwarciu wystawy plenerowej "Tu rodziła się Opozycja", zorganizowanej przez wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, w celu upamiętnienia wydarzeń z czerwca 1976 roku. Otwarciu wystawy - która znajduje się na placu przed wejściem głównym do Dworca PKP - towarzyszyła prezentacja odnowionego elektrowozu EP05-22, który 45 lat temu został zatrzymany na torach kolejowych przez strajkujących pracowników ZM "URSUS", podczas protestów w czerwcu 1976 roku.
 • 40. rocznica śmierci podpułkownika Aleksandra Hrynkiewicza 40. rocznica śmierci podpułkownika Aleksandra Hrynkiewicza
  15 czerwca 2021
  Z okazji przypadającej dzisiaj 40. rocznicy śmierci podpułkownika Aleksandra Hrynkiewicza, ostatniego adiutanta marszałka Jóżefa Piłsudskiego, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa złożył kwiaty przed wrocławskim obeliskiem poświęconym legionistom Komendanta.
 • Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncetracyjnych i Obozów Zagłady. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncetracyjnych i Obozów Zagłady.
  15 czerwca 2021
  Dzisiaj, w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa odwiedził teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i znajdujące się tam muzeum. Wicewojewoda w towarzystwie m.in.: Katarzyny Pawlak-Weiss z wrocławskiego IPN oraz dowódcy 16. DBWOT pułkownika Artura Barańskiego, złożył biało-czerwone kwiaty przed pomnikiem poświęconym wszystkim więźniom zamordowanym na terenie obozu. W latach 1940 - 1945 przez obóz i jego liczne filie przeszło ponad 125 tysięcy więźniów. Szacuje się, że zginęło w nim około 40 tysięcy ludzi różnych narodowości. KL Gross-Rosen był jednym z najcięższych obozów koncentracyjnych. Po wizycie w Gross-Rosen wicewojewoda spotkał się we Wrocławiu z nielicznymi już byłymi więźniami, którzy jako dzieci przeżyli koszmar niemieckich obozów. Spotkanie to miało niezwykle wzruszający charakter... Nie wolno zapomnieć!
 • Uhonorowanie żołnierzy biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921. Uhonorowanie żołnierzy biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921.
  10 czerwca 2021
  W ramach programu "Ocalamy" uhonorowano żołnierzy biorących udział w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921. Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa wręczył pamiątkowe dyplomy rodzinom uhonorowanych żołnierzy. Projekt „Ocalamy” jest prowadzony wspólnie przez Wojewodę Dolnośląskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej, Oddział we Wrocławiu.
 • Uroczystości upamiętniające ppłk dypl. Waleriana Tewzadze w Dzierżoniowie Uroczystości upamiętniające ppłk dypl. Waleriana Tewzadze w Dzierżoniowie
  27 maja 2021
  "Jako Gruzin chciałbym być pochowany w Gruzji, ale jestem szczęśliwy, że będę pochowany w ziemi dzielnego i szlachetnego narodu polskiego." Takie zdanie z testamentu podpułkownika dyplomowanego Waleriana Tewzadze znajduje się na jego grobie, na dzierżoniowskim cmentarzu parafialnym.
 • Program "Ocalamy" w Oławie Program "Ocalamy" w Oławie
  27 maja 2021
  25 maja wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa - w ramach realizowanego od trzech lat wspólnie z IPN programu "Ocalamy" - uczestniczył w uroczystości upamiętnienia pięciu funkcjonariuszy Policji Państwowej z południowo-wschodnich terenów II Rzeczypospolitej, którzy w latach 1939-1943 stracili życie w wyniku zbrodniczych działań sowieckiej Rosji. Bliscy policjantów po wojnie przyjechali na ziemię oławską i tutaj postawili swoim mężom i ojcom symboliczne groby.
 • 73. rocznica śmierci Rotmistrza Pileckiego 73. rocznica śmierci Rotmistrza Pileckiego
  27 maja 2021
  25 maja pod pomnikiem Witolda Pileckiego hołd zamordowanemu przez komunistów oficerowi oddał Bogusław Szpytma - Wicewojewoda Dolnośląski, przedstawiciele Garnizonu Wrocław i dr Joanna Hytrek-Hryciuk z Oddziału IPN we Wrocławiu. Uroczystość miała oprawę wojskową przygotowaną przez Akademię Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wieńce pod pomnikiem. Wicewojewoda Bogusław Szpytma w kilku słowach nakreślił postać rotmistrza Witolda Pileckiego.

Wybierz Strony