Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Powiaty i gminy

Niepodległa

25 lutego 2021

Podsumowanie projektu „Hej, kto Polak, na bagnety”

Projekt „Hej, kto Polak, na bagnety” realizowany był na wielu płaszczyznach. W jego ramach przygotowano szereg działań oraz materiałów edukacyjnych.

  • Fabularyzowany film dokumentalny, pt. „Ocalamy. Historia wojny polsko-bolszewickiej i jej trzech bohaterów”. W filmie oprócz historii konfliktu przedstawiono trzy fabularyzowane fragmenty, poświęcone bohaterom tej wojny, odznaczonych w ramach programu Ocalamy: Lesława Węgrzynowskiego, Józefa Sierocińskiego oraz Mariana Kuricy.
  • Naukową częścią projektu była organizacja konferencji „Zwycięzcom 1920 roku”. Została zorganizowana w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we współpracy z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Narodowym Bankiem Polskim. W konferencji wzięli udział wybitni historycy wrocławscy oraz przedstawiciele innych ośrodków akademickich.
  • Aspektem edukacyjnym projektu była organizacja lekcji online dla uczniów klas mundurowych. W ramach działania nakręcono lekcję-film, która została pokazana w 11 szkołach w takich miejscowościach jak: Strzegom, Henryków, Kłodzko, Złotoryja, Wałbrzych, Bolesławiec, Oława, Lubań, Wrocław. Przygotowane materiały to świetna pomoc do przeprowadzenia lekcji online, które niestety stały się codziennością w obecnym szkolnictwie. Dzięki wysokiemu poziomowi merytorycznemu, użyciu mundurów i ciekawych zdjęć, jest to świetna lekcja dla uczniów. Istotną rolę pełniły gry edukacyjne „Bitwa Warszawska 1920”, które zostały wykorzystane przez nauczycieli, do przeprowadzenia warsztatów uzupełniający lekcji. Powstał zapis lekcji: pierwsza lekcja, druga lekcja , a także film instruktażowy dla nauczycieli.
  • Przygotowano także warsztaty online z edukacyjnej gry wielkoformatowej „Zadwórze 1920” zrealizowane przez Armenian Foundation, wraz z lekcją online poświęconą temu bojowi. Warsztaty i wykład będą częścią gry miejskiej, która zostanie zorganizowana, jak tylko pozwoli na to sytuacja pandemiczna.

  • Ostatnim aspektem projektu było przygotowanie broszury w formacie elektronicznym „Żołnierze wojny polsko-bolszewickiej pochowani na Dolnym Śląsku”. Zawiera ona historie osób z projektu „Ocalamy” prowadzonego przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz wrocławski oddział IPN. Stulecie zwycięskiej bitwy wojny polsko-bolszewickiej było idealnym momentem, aby przybliżyć historię żołnierzy walczących o Niepodległość, którzy po 1945 roku związali się z Dolnym Śląskiem. Są to niekiedy wyjątkowe postacie: m.in. uczestnik boju pod Zadwórzem czy adiutant generała Stanisława Hallera. Publikacja ta stanowi podsumowanie dwóch lat projektu „Ocalamy”, który będzie kontynuowany.

 

  • Projekt "Hej, kto Polak, na bagnety" - Projekt "Hej, kto Polak, na bagnety"
    Projekt "Hej, kto Polak, na bagnety"