Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Powiaty i gminy

Niepodległa

05 grudnia 2022

Podsumowanie projektu „Nasza Niepodległa – festiwal historyczny”.

W dniu 5 listopada 2022 r. w Trzebnicy zrealizowany został projekt Wojewody Dolnośląskiego pn. „Nasza Niepodległa – festiwal historyczny”. Wydarzenia zostało zorganizowane przez Wojewodę Dolnośląskiego przy współorganizacji Burmistrza Gminy Trzebnica. Program zawierał moc atrakcji kierowanych do szerokiego grona odbiorców, zainteresowanych historią postaci i walk o niepodległość Polski. Uczestnicy mieli do dyspozycji kilkanaście stoisk przygotowanych przez różne podmioty i instytucje oraz ciekawą ofertę kulturalną.

Przy stoiskach rekonstruktorów historycznych wykonywano aktywizujące uczestników zadania o charakterze historyczno-edukacyjnym. Na przygotowanych punktach znalazł się m. in. zaaranżowany posterunek graniczny, wyposażenie, umundurowanie i ekwipunek żołnierza polskiego oraz punkt nauki nadawania alfabetem Morse’a, przybliżający role radia wywiadu w trakcie wojny polsko – bolszewickiej. Rekonstruktorzy przedstawili również krótkie prelekcje na temat umundurowania i wyposażenia żołnierza polskiego w dobie walk o granice odrodzonej Rzeczpospolitej.

Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu wykonała specjalny koncert pieśni patriotycznych. W repertuarze znalazły się między innymi takie utwory jak: Pierwsza Kadrowa, Hej Hej Ułani, czy Wojenko Wojenko.

Wystawiony został również spektakl teatralny pt. „Urodziny Marszałka”. Akcja spektaklu rozgrywa się podczas urodzin naczelnika w 1919 roku, a bohaterowie żywnie dyskutują na temat przyszłych granic i kształtu niepodległej Rzeczypospolitej. Obok tytułowego jubilata, marszałka Józefa Piłsudskiego, w przedstawieniu pojawiają się takie postacie historyczne jak Walery Sławek, Bolesław Wieniawa – Długoszowski, książę Stanisław Wilhelm Radziwiłł herbu Trąby, gen. Bolesław Roja, płk. Leon Berbecki, najstarsza siostra naczelnika Zofia Kadenacowa i jego przyszła żona Aleksandra.

Uzupełnieniem niepodległościowej myśli przewodniej wydarzenia był udostępniony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, historyczny film Polonia Restituta z 1928 roku. Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć oryginalne kadry zrealizowane przez operatorów dokumentujących walki o granice niepodległej Polski w latach 1918-1920. Jednocześnie była to dla wszystkich doskonała okazja do zapoznania się ze specyfiką niemego kina o charakterze patriotycznym z okresu międzywojennego. W sali filmowej zostały także wyświetlone krótkie filmy fabularyzowane o postaciach II RP związanych z Dolnym Śląskiem, oraz filmy powstałe w ramach pozostałych projektów Wojewody Dolnośląskiego realizowanych w ubiegłych latach w ramach programu „Niepodległa”.

Najważniejszym elementem realizacji projektu, było włączenie uczniów dolnośląskich szkół do aktywnego udziału w wydarzeniu poprzez przygotowanie i poprowadzenie przez nich własnego stoiska, na którym prezentowali postać zasłużoną dla II Rzeczpospolitej. Prezentacje wraz z zagadkami i zadaniami dla uczestników festiwalu przygotowały delegacje uczniów szkół podstawowych:
SP nr 5 im. A. Janowskiego w Bolesławcu, ZSP nr 1  i  SP nr 7 im. Jana Pawła II w Oleśnicy, SP nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” i SP nr 3 im. M. Skłodowskiej – Curie w Trzebnicy oraz SP nr 25 we Wrocławiu. Nie zabrakło również starszej młodzieży: przedstawicieli Zespołu Szkół Budowlanych im. Wojska Polskiego w Legnicy, I LO im. Ks. Bolka I w Jaworze, LO im. A. Mickiewicza w Górze czy Technikum Leśnego im. prof. W. Jedlińskiego w Miliczu.

Stoiska promocyjne wystawiły jednostki wojskowe Garnizonu Wrocław, a także 16 DBOT i Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Dla wszystkich biorących udział w festiwalu przygotowano autentyczna wojskową grochówkę.

Podczas festiwalu odbywały się konkursy historyczne o tematyce niepodległościowej o różnym stopniu trudności. Stoisko z możliwością zagrania w historyczne gry planszowe przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Swoje punkty zaprezentowali również partnerzy: Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Ukoronowaniem ostatniego roku Obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości było podsumowanie wszystkich projektów własnych Wojewody Dolnośląskiego zrealizowanych w ramach programu „Niepodległa” w okresie od 2017 do 2021 roku.

Sfinansowano ze środków Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

  • 1 - 1
    1
  • 2 - 2
    2
  • 3 - 3
    3