Powiaty i gminy
Unia Europejska - Fundusz Azylu, Migracji i Integracji
Biuro Wsparcia Uchodźców z Ukrainy w ramach projektu Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku - Etap II
Projekt Wojewody Dolnośląskiego nr 2/14-2022/OG-FAMI realizowany był od dnia 1 września 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.
W ramach projektu nr 2/14-2022/OG-FAMI pt. „Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku – Etap II" w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim funkcjonuje Biuro Wsparcia Uchodźców z Ukrainy, skierowane do obywateli Ukrainy i innych krajów trzecich, którzy wjechali do Polski w wyniku działań zbrojnych na terenie tego kraju oraz pozostałych obywateli państw trzecich.
W ramach biura funkcjonował:
• Punkt Informacyjno-Doradczy - usługa zakończona z dniem 31 grudnia 2023 r.
- Wrocław
- Legnica
- Jelenia Góra
• Doradztwo Prawne - usługa zakończona w listopadzie 2023 r.
- Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu od wtorku do środy od godziny 9:00 do godziny 13:00
- Delegaturze Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Legnicy - 2-3 razy w miesiącu.
- Delegaturze Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze - 2-3 razy w miesiącu.
• Infolinia - usługa zakończona z dniem 31 grudnia 2023 r.
Kontakt z Infolinią pod nr 71 701 11 00 lub mailowo: infoopt@duw.pl
• Soboty Informacyjne - usługa zakończona w grudniu 2023 r.
Do informacji nie jest konieczna rezerwacja wizyty. W celu uzyskania informacji należy przedstawić dokument potwierdzający status pobytu Cudzoziemca w Polsce oraz wypełnić ankietę uczestnika projektu.
• Wieczory Informacyjne - usługa zakończona w grudniu 2023 r.
• Przysięgłe tłumaczenie dokumentów - usługa zakończona z dniem 31 sierpnia 2023 r.
Dokumenty należy złożyć osobiście w punkcie informacyjno-doradczym w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu lub w Delegaturze Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze i Legnicy. Warunkiem skorzystania ze wsparcia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wizyty na rezerwacje.duw.pl, okazanie ważnego dokumentu, potwierdzającego legalny pobyt oraz wypełnienie ankiety uczestnika projektu, która będzie dostępna na stanowisku obsługi. Prosimy o dołączenie kopii paszportów/dokumentów do pozostawianych dokumentów do tłumaczenia w celu uniknięcia błędów związanych z transliteracją. Od osoby przyjmuje się maksymalnie 5 stron oryginałów dokumentów. Dokumenty będzie można pozostawić w punkcie informacyjnym tylko we własnym imieniu (wyjątkiem jest pozostawienie dokumentów małoletnich przez rodziców/opiekunów prawnych).
W Delegaturach Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze oraz Legnicy można udać się z dokumentami do stanowiska informacyjnego uprzednio pobierając bilet z systemu „kolejkowicz” na „Punkt informacyjno - doradzczy FAMI”.
Uprzejmie informujemy o zakończeniu usługi tłumaczeń dokumentów. Dziękujemy za Państwa zainteresowanie.
•Wypoczynek integracyjny dla dzieci - usługa zakończona w 2023 r.
W ramach projektu zrealizowano tygodniowe ferie zimowe w górach i kolonie letnie nad morzem dla dzieci polskich i cudzoziemskich z wybranych szkół.
•Wsparcie w wybranych szkołach podstawowych - usługa zakończona w czerwcu 2023 r.
Do udziału w projekcie zostały zaproszone szkoły, do których uczęszcza największa liczba uczniów – obywateli państw trzecich, w tym w szczególności uchodźców z Ukrainy, należą do nich: Szkoła Podstawowa nr 2 w Legnicy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Walimiu, Szkoła Podstawowa nr 7 w Jeleniej Górze, Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej oraz Szkoła Podstawowa nr 6 w Głogowie. W ramach zajęć uczniowie biorą udział m.in. w zajęciach artystycznych, integracyjnych, kulinarnych, plastycznych, muzycznych, z języka polskiego oraz z języka angielskiego, dodatkowo odbywają się wycieczki do teatru oraz opery. Zajęcia były realizowane do końca czerwca 2023 roku.
Projekt
Głównym celem Projektu Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku - Etap II jest wsparcie działań na poziomie województwa dolnośląskiego w zakresie przyjmowania oraz integracji obywateli Ukrainy i innych krajów trzecich, którzy wjechali do Polski w wyniku działań zbrojnych na terenie tego kraju oraz pozostałych obywateli państw trzecich. Integracja obywateli państw trzecich ze społeczeństwem polskim w projekcie jest rozumiana także jako proces legalizacji pobytu i pracy w Rzeczpospolitej Polskiej.
Więcej informacji:
- Informacja o formach wsparcia w ramach projektu Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku – Etap II
- Ogłoszenie o naborze na specjalistów ds. wsparcia w szkołach
- Lista osób wybranych na specjalistów ds. wsparcia w szkołach
- Ogłoszenie o naborze na specjalistów ds. wsparcia w szkołach
- Bezpłatne wsparcie dla dzieci - obywateli państw trzecich i obywateli polskich podczas ferii zimowych
- Lista osób wybranych na specjalistów ds. wsparcia w szkołach (Głogów)
- Realizacji zadania „Grupowe i indywidualne wsparcie w szkołach” w ramach projektu „Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku – Etap II”
- Zimowy wypoczynek integracyjny dla dzieci - obywateli państw trzecich i obywateli polskich - Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku - Etap II - Dolnośląski Urząd Wojewódzki