- Informacje podstawowe
- Wydziały
- Dyrektor Generalny
- Delegatury Urzędu
- Administracja
- Programy
-
Zdrowie Publiczne
- Komunikaty
- Naczelny Lekarz Uzdrowiska
- IOWISZ- Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia
- Mapy potrzeb zdrowotnych
- Wojewódzka Rada ds Potrzeb Zdrowotnych
- Wojewódzki Plan Transformacji
- Lekarze
- Farmaceuci
- Fizjoterapeuci
- Inne zawody medyczne
- Diagności
- Matka i dziecko
- Programy zdrowotne
- Informacje statystyczne
- Konsultanci Wojewódzcy w Ochronie Zdrowia
- Wojewódzki plan działania na wypadek wystąpienia epidemii
- Krajowe ramy strategiczne dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020
- Rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą
- Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia zgonów COVID-19
- Informacje i dokumenty dotyczące zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19
- Akty prawne
- Przetargi
- Ogłoszenia, obwieszczenia
- Projekty realizowane przez DUW
- Przeciwdziałanie przemocy domowej
- Regionalny System Ostrzegania
Powiaty i gminy
Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS
Informacje ogólne- HIV/AIDS
Województwo Dolnośląskie jest drugim regionem o największej liczbie nowych zakażeń - rozpoznawane przypadki stanowią ponad 11% wszystkich zakażeń wykrywanych w kraju. Stąd też zaistniała potrzeba systematycznego podejmowania działań profilaktycznych zmierzających do ograniczenia tej liczby, jak również stałe dążenie do poprawy jakości opieki zdrowotnej nad osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Dzięki rozwojowi medycyny osoba zakażona HIV może żyć równie długo jak osoba niezakażona, warunkiem jest jednak odpowiednio wczesne wykrycie zakażenia i wdrożenie leczenia. Powołany Zespół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS ma za zadanie kreować i realizować politykę dotyczącą zapobiegania HIV/AIDS na terenie województwa, podejmować inicjatywy w tym zakresie z wykorzystaniem zasobów ludzkich i instytucjonalnych województwa. Przewodniczącym Zespołu jest dr n.med. Jacek Gąsiorowski, w skład Zespołu wchodzą przedstawiciele różnych instytucji państwowych, samorządowych i pozarządowych zaangażowanych w profilaktykę zakażeń HIV oraz opiekę medyczną nad osobami zakażonymi, wśród nich konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, konsultant wojewódzki w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, epidemiologii, przedstawiciele Inspekcji Sanitarnej, Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Miasta Wrocław oraz lekarze i inni specjaliści zajmujący się tą tematyką. Ważnym zagadnieniem podejmowanych przez Zespół działań jest również profilaktyka i poprawa jakości diagnostyki oraz leczenia również innych niż HIV zakażeń przenoszonych drogą płciową.
Zespół wykonuje zdania oparte o:
1. zapobieganie zakażeniom HIV wśród ogółu społeczeństwa,
2. zapobieganie zakażeniom HIV wśród osób o zwiększonym poziomie zachowań
ryzykownych,
3. wsparcie, opiekę zdrowotną dla osób zakażonych HIV i chorych na AIDS,
4. współpracę międzynarodową,
5. monitoring.
Celem Zespołu jest ograniczenie zwiększania się zakażeń HIV, możliwość pomocy w dostępności do informacji, edukacji dot. HIV/AIDS, rozbudowa punktów konsultacyjnodiagnostycznych, oferujących bezpłatne, anonimowe badania w kierunku zakażenia wirusem HIV, poprawienie jakości życia osób zakażonych HIV i chorych na AIDS oraz dostępu do diagnostyki i opieki zdrowotnej.
Pliki do pobrania
-
Zarządzenie Nr 125 Wojewody Dolnoslaskiego z dnia 4 maja 2017 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w województwie dolnoslaskim na lata 2017-2021
607.61 KB
-
Zarządzenie Nr 337 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 31 sierpnia 2021 r. w sprawie zmiany Zarządzenia Nr 125 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 4 maja 2017 r.
1.12 MB
-
Zarządzenie Nr 60 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 23 kwietnia 2022 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w województwie dolnośląskim na lata 2022-2026
1.18 MB