Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Pomagamy Ukrainie

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DLA OSÓB POTRZEBUJĄCYCH LUB OFERUJĄCYCH POMOC

PAMIĘTAJ!

  • Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, możesz skorzystać z darmowego noclegu i transportu do miejsca zakwaterowania. Więcej informacji znajdziesz w punkcie recepcyjnym.
  • Masz dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i służby zdrowia. Zapewnimy też dostęp do innych instytucji.
  • W największych miastach Polski działają punkty informacyjne i infolinie (listę znajdziesz na stronie ua.gov.pl).
  • Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, zadzwoń na infolinię Urzędu ds. Cudzoziemców: +48 47 721 75 75 lub infolinię DUW: +48 71 701 11 00.

Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy/Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України/Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine.

ua.gov.pl - pod tym adresem obywatele Ukrainy mogą znaleźć kompleksowe informacje na temat wjazdu do Polski, punktów recepcyjnych oraz legalizacji pobytu. Informacje dostępne są w 4 językach (polskim, ukraińskim, rosyjskim, angielskim) i są na bieżąco aktualizowane.

Na terenie województwa dolnośląskiego, we Wrocławiu w holu głównego dworca PKP, działa punkt informacyjny, gdzie obywatele Ukrainy mogą otrzymać sprawdzoną i rzetelną informację dotyczącą legalizacji swojego pobytu w naszym kraju, wsparcia medycznego i psychologicznego oraz zakwaterowania w specjalnie przygotowanych miejscach noclegowych. Pomoc możesz uzyskać m.in. w punkcie recepcyjnym, który mieści się przy ul. E.Wittiga 4-8 we Wrocławiu.

Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy/ Безкоштовна медична допомога для біженців з України

Wszystkie osoby, które uciekły przed wojną z terenu Ukrainy i posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub też mają odcisk stempla Straży Granicznej RP z datą od 24.02.2022 w dokumencie podróży, mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia. Szczegóły tutaj: www.nfz.gov.pl.

Всі громадяни, які втекли від війни з території України, можуть безкоштовно користуватися з медичних послуг на території Польщі. Це стосується осіб, які мають відповідний документ, виданий Прикордонною Службою або мають печатку в закордонному паспорті, яка надається при перетині кордону з датою від 24.02.2022. Детальніше тут: www.nfz.gov.pl.

Chcesz pomóc?

Jeśli chcesz wesprzeć obywateli Ukrainy, zgłoś chęć pomocy poprzez stronę pomagamukrainie.gov.pl/. Za pośrednictwem prostego formularza zgłaszać się mogą organizacje pozarządowe, samorządy, firmy oraz osoby prywatne. Nie działaj na własną rękę! Strona pomagamukrainie.gov.pl/ powstała po to, żeby koordynować pomoc humanitarną i żeby odpowiednie wsparcie trafiło do wszystkich, którzy go potrzebują.

Wrocław pomaga Ukrainie

Sprawdź, w jaki sposób we Wrocławiu można zaangażować się we wsparcie osób dotkniętych wojną.

Zbiórki leków

Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych apelują o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków, dla walczącej Ukrainy, na rzecz akcji organizowanych lub koordynowanych w ramach działań statutowych Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Zbiórki darów

Jeśli chcesz przekazać potrzebującym paczki z żywnością, artykułami higienicznymi lub innymi potrzebnymi rzeczami – dostarcz je do punktu zbiórki w swojej okolicy. Przekazanie darów do takiego punktu zagwarantuje, że konkretne rzeczy trafią tam, gdzie w danej chwili są najbardziej potrzebne. Aplikacja Gdzie zbiórka? to proste i intuicyjne rozwiązanie, które skieruje Cię do określonego punktu pomocy na mapie Polski. Sprawdź, jakie produkty są najbardziej potrzebne i gdzie możesz je przekazać.

 

Kontakt dla organizacji pozarządowych

Organizacje pozarządowe z województwa dolnośląskiego, które chcą zaangażować się w pomoc obywatelom Ukrainy, mogą się w tym zakresie kontaktowaćmailowo pod adresem: wolontariat@duw.pl

Jesteś pracodawcą i chcesz pomóc uchodźcom z Ukrainy?

Uchodźcy z Ukrainy poza wsparciem w postaci miejsca do zamieszkania, pomocy medycznej i socjalnej potrzebują również miejsc pracy.

Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy zgłoś swoją ofertę pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy (lista teleadresowa urzędów https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu) lub poprzez formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl

Na każdym etapie składania oferty pracy możesz liczyć na wsparcie pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii tel. 19524.

Adres kontaktowy dla osób prywatnych, które udzieliły wsparcia w zakresie zakwaterowania uchodźcom z Ukrainy: noclegua@duw.pl

 

Informacyjny e-mail dot. odpraw transportów z pomocą dla Ukrainy.

Pod specjalnie uruchomionym mailem można uzyskać informacje m. in. o odprawach konwojów pomocy humanitarnej, koordynatorach ds. pomocy humanitarnej czy niezbędnych dokumentach, które zapewnią sprawną odprawę konwoju.

 

Bezpłatna nauka języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy

Więcej infoamcji pod linkiem https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/nauka-polskiego-dla-ukraincow-wroclaw

 

Specjalna zakładka dla obywateli Ukrainy dot. rynku pracy

Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej uruchomił na portalu publicznych służb zatrudnienia nową zakładkę adresowaną do uchodźców z Ukrainy o nazwie Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy https://psz.praca.gov.pl/pomocdlaukrainy.


Zakładka zawiera trzy bloki informacyjne:

  • rynek pracy w Polsce,
  • pomoc w innych obszarach,
  • rynek pracy w Unii Europejskiej.

Zakładka będzie na bieżąco aktualizowana i jest dostępna w wersji ukraińskie

 

Praca dla pielęgniarek, położnych, lekarzy oraz dentysów ukraińskich w Polsce

wymagane dokumenty:

  • dyplom lekarza/ lekarza dentysty/ dyplom pielęgniarki/ dyplom położnej
  • paszport
  • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia pozwalające na wykonywanie zawodu (uzyskać można w Dolnośląskim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy)

Więcej informacji pod linkiem https://www.doipip.wroc.pl/solidarni-z-ukraina/

 

Rynek pracy dla obywateli Ukrainy

Krok 1 – Nawiązanie kontaktu z urzędem pracy lub Zieloną Linią

Bez konieczności rejestracji w urzędzie pracy obywatel Ukrainy może skontaktować się telefonicznie lub udać się do urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) przeprowadzi rozmowę i postara się ustalić sytuację klienta (jego kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, możliwość podjęcia pracy, oczekiwania co do pracy itd.) w celu udzielenia dalszej pomocy.

Krok 2 – Uzyskanie pomocy w poszukiwaniu pracy

  • Obywatel Ukrainy może korzystać samodzielnie z Centralnej Bazy Ofert Pracy bez wizyty w urzędzie pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (http://oferty.praca.gov.pl). Przeszukiwanie ofert pracy możliwe jest również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej ePraca (Android oraz iOS). Codziennie w bazie dostępnych jest ok. 70 tys. wolnych miejsc pracy.
  • Obywatel Ukrainy może również skorzystać z pomocy Doradcy klienta, który po zapoznaniu się z jego kwalifikacjami przeszuka Centralną Bazę Ofert Pracy i przekaże informacje o dopasowanych ofertach pracy (dane teleadresowe pracodawcy).
  • Obywatel Ukrainy może liczyć na uzyskanie informacji w jaki sposób samodzielnie poszukiwać pracy poprzez ogólnodostępne, bezpłatne serwisy z ofertami pracy (np. Pracuj.pl, Jobs.pl itd.).
  • Pracownik urzędu może również udzielić informacji o możliwości uzyskania pomocy od innych instytucji publicznych/fundacji itd. w razie zgłoszenia takiego oczekiwania przez obywatela Ukrainy.
  • Pracownik urzędu może udzielić informacji o zasadach zatrudnienia cudzoziemca, w tym wskazać dostępne informacje w Internecie w języku ukraińskim. Pracownik po zapoznaniu się z sytuacja prawną cudzoziemca (posiadany tytuł pobytowy, ewentualne posiadane zezwolenia na pracę, itp.) może doradzić najlepszy sposób legalizacji pracy i wskazać w jakich urzędach należy załatwić sprawę i kto powinien złożyć wniosek (czy cudzoziemiec czy pracodawca).
  • Obywatel Ukrainy może również skorzystać z usług poradnictwa zawodowego realizowanego przez 340 powiatowe urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w 16 wojewódzkich urzędach pracy. Jest to usługa szczególnie ważna w przypadku osób, które potrzebują pomocy w rozwiązywaniu problemów zawodowych. Pomoc może być świadczona w formie indywidualnego kontaktu pracownika urzędu z osobą potrzebującą pomocy lub za pośrednictwem łącza telefonicznego albo internetowego.

Obywatel Ukrainy może otrzymać wsparcie w:

  • wyborze odpowiedniego zawodu 
  • zmianie kwalifikacji
  • podjęciu pracy
  • zbadaniu swoich kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych
  • zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej.

Ponadto doradcy zawodowi pomogą w zaktualizowaniu informacji o sytuacji na rynku pracy, poinformują o zasadach prowadzenia działalności gospodarczej, udzielą pomocy w pisaniu dokumentów aplikacyjnych, dostarczą informacji o innych instytucjach o charakterze pomocowym oraz przekażą informacje dotyczące kompleksowej oferty urzędów pracy. Podczas spotkania z doradcą zawodowym obywatel Ukrainy może również skorzystać z testów psychologicznych oraz testów do badania zainteresowań i uzdolnień ogólnych, których celem jest określenie predyspozycji zawodowych i potencjału zawodowego.

Krok 3 – Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna

Uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez obywatela Ukrainy umożliwi zastosowanie wobec niego pełnego katalogu form pomocy określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Katalog ten obejmuje m.in.:

  • szkolenia zawodowe,
  • dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej,
  • refundację zatrudnienia (prace interwencyjne, roboty publiczne itd.),
  • zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania do i z miejsca pracy,
  • refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną, itd.

Wymiana hrywien możliwa w kilkudziesięciu placówkach PKO Banku Polskiego

Od 25 marca obywatele Ukrainy mogą wymienić hrywny na złote w 52 oddziałach PKO Banku Polskiego, w planach jest uruchomienie usługi w kolejnych 48 placówkach. Wymienić można do 10 tysięcy hrywien na jedną osobę, która ukończyła 18 lat. Dokumentem uprawniającym do transakcji jest ukraiński dowód osobisty wydany po 2016 roku, w wersji plastikowej - paszport wewnętrzny albo ukraiński paszport zagraniczny. Mechanizm wymiany hrywien to efekt współpracy Narodowego Banku Polskiego i Narodowego Banku Ukrainy, a PKO Bank Polski zajmie się operacyjnie realizacją skupu hrywien, które następnie zostaną odkupione przez NBP. To kolejne ważne przedsięwzięcie, w jakie w ostatnim czasie zaangażował się PKO Bank Polski, które ma na celu rozszerzenie dotychczasowych udogodnień dla obywateli Ukrainy.

Обмін гривні можливий у кількох десятках відділень PKO Bank Polski

З 25 березня громадяни України можуть обміняти гривню на злоті в 52 відділеннях PKO Bank Polski, планується запуск послуги ще в 48 відділеннях. На одну особу старшу 18 років можна обміняти до 10 000 гривень. Документом, що дозволяє здійснювати операцію, є паспорт громадянина України (ID-картка видана після 2016 року) або паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Механізм обміну гривні є результатом співпраці Національного Банку Польщі та Національного Банку України, а PKO Bank Polski працюватиме з операційною частиною купівлі гривні, яку згодом викупить НБП. Це ще одна важлива ініціатива, до якої долучився PKO Bank Polski, спрямована на розширення наявних можливостей для громадян України.