Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
08 stycznia 2015

Wystartował Regionalny System Ostrzegania

Od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do telewizji publicznej i posiada telefon komórkowy, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych. Umożliwia to Regionalny System Ostrzegania, opracowany wspólnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Telewizję Polską.

- Dzięki współpracy z Telewizją Polską uruchomiliśmy Regionalny System Ostrzegania. Już na początku roku mogliśmy się przekonać o jego przydatności i przetestować jego działanie przy okazji kryzysu w służbie zdrowia. Dzięki systemowi było łatwiej skoordynować akcję informacyjną. Komunikaty generowane przez system RSO odsyłały do m.in. do specjalnych infolinii, uruchomionych w poszczególnych województwach. Dzięki RSO mogliśmy objąć akcją wszystkie województwa, chociaż koncentrowaliśmy się na głównie na tych, gdzie odsetek zamkniętych gabinetów był największy – powiedział Andrzej Halicki minister administracji i cyfryzacji.

Minister Halicki zaprezentował również funkcjonowanie aplikacji RSO, dostępnej w telefonach komórkowych (smartfonach). - Aplikacja od kilku dni posiada opcję „push”, dzięki której otrzymujemy powiadomienie o nowych ostrzeżeniach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację. Od 1 lipca br. chcielibyśmy wprowadzić również opcję informowania obywateli o zagrożeniach poprzez sms-y.

Szef MAC przypomniał też, że w aplikacji telefonicznej, poza ostrzeżeniami, można znaleźć także inne informacje, takie jak poradniki, czy informacje dla kierowców.

Z kolei Marian Zalewski, członek Zarządu Telewizji Polskiej SA powiedział, że RSO jest przykładem konsekwentnej współpracy pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji a Telewizją Polską. Przypomniał, że jej początkiem było stworzenie Naziemnej Telewizji Cyfrowej, która umożliwiła wprowadzenie RSO. - System aktualnie funkcjonuje w naziemnej telewizji cyfrowej w TVP Regionalnej, a od 1 lipca br. działał będzie na całym MUX-3, czyli we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej, w tym ogólnopolskich. Ponadto do dyspozycji mamy jeszcze telegazetę i aplikację mobilną w telefonie. Dzięki tym narzędziom możemy być dobrze informowani o zagrożeniach.

Szczegółowe informacje na temat RSO w serwisie internetowym http://Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz na www.duw.pl w zakładce http://duw.pl/pl/urzad/regionalny-system-ostrz.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z Regionalnym Systemem Ostrzegania  znajdą Państwo pod poniższym linkiem http://duw.pl/pl/urzad/regionalny-system-ostrz/informacje-o-rso/10421,FAQ.html

  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW