Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Większa ochrona dokumentacji medycznej

Lepsza ochrona danych osobowych i informacji o stanie zdrowia pacjenta zawartych w dokumentacji medycznej, poszerzenie kręgu osób mających do niej dostęp, zwiększenie uprawnień rzecznika praw pacjenta oraz zmiany w funkcjonowaniu wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych – to najważniejsze cele do osiągnięcia, których realizację zapewnią rozwiązania wskazane w przyjętych przez rząd założeniach do projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.

Nowe przepisy określą zasady postępowania z dokumentacją medyczną po zakończeniu działalności leczniczej. Szczególnie dotyczy to wskazania podmiotów uprawnionych do przejęcia, przechowywania oraz udostępniania dokumentacji medycznej po zlikwidowanej przychodni, gabinecie lekarskim czy klinice. Podmiot przechowujący dokumentację medyczną będzie zobowiązany do jej zabezpieczenia przed utratą, zniszczeniem czy dostępem osób nieuprawnionych oraz do zapewnienia warunków umożliwiających osobom uprawnionym dostęp do niej bez zbędnej zwłoki.

Katalog osób uprawnionych do uzyskiwania i przetwarzania danych zawartych w dokumentacji medycznej zostanie poszerzony o diagnostów laboratoryjnych, felczerów, ratowników medycznych i fizjoterapeutów. Dostęp do dokumentacji medycznej będą mieli również studenci nauk medycznych i członkowie zespołów kontroli zakażeń szpitalnych.

Przewidziano także uproszczone procedury składania sprzeciwu przez pacjenta wobec opinii albo orzeczenia lekarskiego oraz przyspieszenie trybu jego rozpatrywania przez komisję lekarską działającą przy rzeczniku praw pacjenta. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla pacjentów.

Zaplanowano też usprawnienie pracy wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Chodzi o zmiany przepisów dotyczących: składu komisji, trybu pracy i orzekania, terminów sporządzenia uzasadnienia do orzeczenia komisji czy zwrotów kosztów postępowania.

Źródło: www.premier.gov.pl

 

  •  -
liczba wejść: 2076